Lord Jim to obok Jądra ciemności najbardziej doceniona przez czytelników powieść Conrada. I nie bez przyczyny, bowiem trudno przejść obok niej obojętnie za sprawą ciekawej kompozycji językowej oraz podszytej refleksją fabuły.
Powieść została poświęcona losom młodego Anglika, którego początkowo poznajemy jako oficera marynarki handlowej, potem pracownika w portach południowo-wschodniej Azji, który w końcu staje się przywódcą na Borneo. Ścieżki poczynań i doświadczeń tytułowego bohatera stanowią tu jednak bogate tło dla opowieści o utraconym i odzyskanym honorze i potrzebie wewnętrznej odnowy.

Agnieszka Brewka

Okładka książki Joseph’a Conrad’a „Lord Jim”. Wydawnictwo MG, 2016 r


Wyjątkowe wrażenie wywiera tu wielość narratorów i prezentacja różnych punktów widzenia, które czytelnik ma możliwość interpretować według własnej opinii. Nic tu nie zostaje podaje na tacy.
Ciekawym zabiegiem jest tu także różnorodność ukazania poszczególnych momentów w czasie. Książkę Conrada nie sposób zakwalifikować gatunkowo, bowiem ewidentnie wywodzi się ona z różnych rodzajów literatury. Znajdziemy tu wiele motywów literackich, które zostały ujęte z innej niż powszechnie znana perspektywa.
Lord Jim nie jest książką łatwą w odbiorze i w związku z tym wymaga koncentracji oraz poświęcenia jej uwagi. Jednak lektura daje wielką satysfakcję za sprawą pięknie budowanych zdań oraz skłaniającej do refleksji fabuły.
Serdecznie polecam.

Lord Jim, Joseph Conrad, Wydawnictwo MG, 2016.
…………………………………
Agnieszka Brewka — absolwentka kulturoznawstwa i dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego, zajmuje się pisaniem felietonów i recenzji, a zawodowo pracuje jako kreator tekstów prowadząc Studio Kreatywne Sursile. Ma na swoim koncie publikacje w magazynach kulturalnych Coolturka, Dryft, swoje recenzje umieszcza na blogu. W wolnym czasie fotografuje, czyta książki i realizuje się jako recenzentka, współpracując z kilkoma wydawnictwami i portalami.
…………
Więcej: Blog
11.05.2016

AGNIESZKA BREWKA o książce „Lord Jim”
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
..........................................................
EPRAWDA nie publikuje regularnie. Subskrybuj newsletter. Znajdź nas na FB.

Co o tym sądzisz?