„The Story of Film — Odyseja filmowa” Mark’a Cousins’a to projekt całkowicie nieprzeciętny, bowiem jest to składająca się z 15 części i obejmująca 12 dekad opowieść o historii światowego kina. „The Story of Film — Odyseja filmowa”, to wciągający wielowątkowy dokument, w którym historia filmu została opowiedziana chronologicznie i z prawdziwie artystyczną estetyką, co sprawia, że nie sposób oderwać oczu od ekranu. Opowiadając dzieje kina, Cousins mimo plastycznej chronologii wydarzeń swobodnie przemieszcza się między poszczególnymi okresami, kontynentami, tendencjami. I znajduje przy tym powiązania w ruchach artystycznych, objawiających się na przestrzeni dekad motywach filmowych, czy w wyrazach artystycznych.

"The story of film" -- okładka.

„The story of film” — okładka


Niezwykłość tej kompozycji polega również na tym, że opowieść toczy się subiektywnym okiem Marka Cousinsa, irlandzkiego reżysera i wybitnego krytyka filmowego, dla którego kino jest największą życiową pasją. Projekt jest adaptacją jego książki o tym samym tytule. Twórcy The Story of Film odwiedzili najważniejsze w zakresie rozwoju sztuki filmowej miejsca i przeprowadzili wywiady z wielkimi osobowościami, wśród których znaleźli się m.in. Stanley Donen, Gus van Sant, Lars von Trier, Roy Andersson, Claire Denis, Bernardo Bertolucci, Robert Towne, czy Jane Campion. W ten sposób powstała superprodukcja, która nie tylko poszerza horyzonty wiedzy o sztuce filmowej i jej historii, ale także uczy dostrzegać metaforyczność obrazu i pomaga tym samym odkrywać intencje twórców filmowych.
Reżyser i narrator zarazem prezentuje swoje spojrzenie na kino w sposób emocjonalny i głęboko refleksyjny, budząc tym samym wyjątkowy klimat. Nie brakuje tu jednak precyzji w podawaniu faktów, objaśnianiu zależności, analizie i interpretacji takich elementów jak: kompozycja, dźwięk, światłocienie.
Oglądając niniejszą serię odcinek po odcinku, mimo że historia kina nie była mi wcześniej obca, czułam się nieustannie zaskakiwana i oczarowana. Dlatego z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że The Story of Film – Odyseja filmowa to nie tylko esej dokumentalny dla osób interesujących się historią kina, ale także doskonała okazja do zatopienia się w błogiej refleksji nad filmem, sztuką i postępem.
Myślę, że każdy kto kocha oglądać filmy i lubi się nad nimi zastanawiać, odkrywać je, rozmyślać o ich przekazie lub charakterze, będzie zachwycony projektem Marka Cousins’a.
…………………………………
Agnieszka Brewka — absolwentka kulturoznawstwa i dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego, zajmuje się pisaniem felietonów i recenzji, a zawodowo pracuje jako kreator tekstów prowadząc Studio Kreatywne Sursile. Ma na swoim koncie publikacje w magazynach kulturalnych Coolturka, Dryft, swoje recenzje umieszcza na blogu. W wolnym czasie fotografuje, czyta książki i realizuje się jako recenzentka, współpracując z kilkoma wydawnictwami i portalami.
…………
Więcej: Blog
14.12.2014

AGNIESZKA BREWKA o projekcie „The Story of Film — Odyseja filmowa”
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
..........................................................
EPRAWDA nie publikuje regularnie. Subskrybuj newsletter.

Co o tym sądzisz?