Ambitny obserwator współczesnego świata, prędzej czy później musi zadać sobie pytanie: które miasto w XXI wieku zasługuje na miano pioniera nowoczesności. Kto wyznacza kierunki postępu technologicznego? Gdzie rodzi się przyszłość? Architektura, która zaprzecza prawom ciążenia. Budynki konstruowane w technologii druku 3D. Samojezdne samochody i transport tunelami pneumatycznymi. Czy to wszystko brzmi jak lista wynalazków przyszłości? Nie, ponieważ w Dubaju jutro staje się dzisiaj. To miasto, które dzięki swoim ambitnym projektom architektoniczno-technologicznym — tym planowanym, oraz tym zrealizowanym — jako jedyne na świecie zasługuje na miano miasta przyszłości.

Spójrzmy na fakty. W grudniu 2018 roku w Dubaju zostanie otwarte Muzeum Przyszłości (Museum of the Future), które będzie służyć jako platforma do prezentowania najdonioślejszych projektów z zakresu nowych technologii i innowacji, w nadchodzącej szybkimi krokami erze postwydobywczej (post-oil future). W 2017 roku w Dubaju startuje Olimpiada Robotów (Robot Olympics). Organizatorzy na początek zaplanowali dziewięć konkurencji sportowych: wyścigi pojazdów samojezdnych, wyścigi dronów sterowanych i samosterowanych, sprint robotów, piłka nożna robotów, pływanie robotów, tenis stołowy robotów, zapasy robotów, a nawet cyfrowy triathlon robotów. Michael Phelps nie będzie miał z pewnością powodów do zadowolenia.

The Tower (wieża) — najwyższa budowla swiata połozona nad przystanią Dubai Creek, której budowa zostanie ukończona w 2020 roku. Foto: materiały prasowe

The Tower (wieża) — najwyższa budowla swiata połozona nad przystanią Dubai Creek, której budowa zostanie ukończona w 2020 roku. Foto: materiały prasowe


Czym jest Wieża (The Tower)?
Jest najnowszym architektonicznym cudem stolicy Zjednoczomych Emiratów Arabskich, którego ukończenie i otwarcie zaplanowano w 2020 roku. Wieża będzie iglicą o wysokości 928 metrów, której koszty budowy oszacowano na miliard dolarów. Ta strzelista budowla z połyskliwego metalu, będzie zatem o 100 metrów wyższa od słynnego drapacza chmur Burj Khalifa, sportretowanego w 3 części filmu Mission Impossible, z Tomem Cruisem w roli głównej. W iglicy znajdzie swoje miejsce modny hotel, butiki, restauracje, pionowe ogrody, oraz platforma widokowa obejmująca całą panoramę miasta (360 stopni).

We wrześniu 2017 roku Fundacja Rozwoju w Dubaju, ogłosi konkurs na zaprojektowanie i wdrożenie systemu pneumatycznego transportu (hyperloop system), łączącego Dubaj z oddalonym o 105 kilometrów miastem Fujairah. Jeżeli ten przełomowy projekt się powiedzie, to dystans między Dubajem a Fujairah będzie można pokonać w mniej niż 10 minut. Napęd pnemumatyczny ma również zamiar wykorzystać spółka DP World, do transportu cargo z portu Jebel Ali do baz w głębi lądu.

W 2016 roku Dubai zaprezentował pierwszy na świecie biurowiec, wykonany całkowicie w technologii druku 3D. Wybudowanie tego budynku o futurystycznych kształtach, zajęło arabskim inżynierom jedynie siedemnaście dni.

O dronach słyszał każdy. W marcu zeszłego roku Dubaj gościł u siebie Międzynarodowy Wyścig Dronów (World Drone Prix) — pierwszy i jedyny w swoim rodzaju. Ponad 150 zawodników, na 591 metrowym, specjalnie do tego celu skonstruowanym obiekcie, rywalizowało ze sobą w kateogorii pilotażu i akrobacji dronów. Zwycięzcą okazał się brytyjski nastolatek, który zainkasował nagrodę w wysokości 250 tys dolarów.

Piramida Ziggurat (Ziggurat Pyramid) jest z pewością najbardziej ambitnym przedsięwzięciem Dubaju. W założeniach ma to być budowla w kształcie piramidy, która zdolna będzie pomieścić milion mieszkanców. Będzie to zatem całkowicie samowystarczalne mini miasto, zasilane odnawialnymi żródłami energii i wyposażone w samojezde pojazdy, przemieszczające się na wielu poziomach. Skoro mówimy o samojezdnych pojazdach, należy wspomnieć, że szejk Mohammed bin Rashid al Maktoum — emir Dubaju, wiceprezydent i premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ogłosił, że do 2030 roku, 25% wszystkich samochodów poruszających sie po drogach Dubaju, będą stanowić pojazdy samojezdne. Jeżeli te zamierzenia się powiodą, Dubaj stanie się miastem o najlepszej i najbezpieczniejszej komunikacji na świecie.

Dubaj wysuwa się na prowadzenie w architektonicznym wyścigu zbrojeń. Wielkie pieniądze i duża wyobraźnia owocują projektami takimi jak Ziggurat - piramida przyszłości. Foto: Wikipedia

Dubaj wysuwa się na prowadzenie w architektonicznym wyścigu zbrojeń. Wielkie pieniądze i duża wyobraźnia owocują projektami takimi jak Ziggurat – piramida przyszłości. Foto: materiały prasowe


Na koniec opowiedzmy o tym, co wydaje się tak nieprawdopodobne, że nawet scenarzyści filmów fantastyczno-naukowych drapią się po głowie z niedowierzaniem. Dubaj leży w suchej i gorącej strefie klimatycznej — intensywne opady deszczu są tutaj rzadkością. Dlatego władze miasta, by raz na zawsze rozwiązać problem suszy, postanowiły wybudować sztuczną… górę, dzięki której mikroklimat zmieni się na tyle, że w naturalny sposób zaczną występować nad Dubajem opady deszczu. Obliczono, że taka góra, wybudowana czy usypana ręką człowieka musiałaby mieć rozmiary Mont Blanc W Alpach (4,809 m).

Czy te wszystkie przykłady potwierdzają tezę, że zachodnie mocarstwa straciły palmę pierwszeństwa w cywilizacyjnym wyścigu? Jedno jest pewne — cywilizacja arabska nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.
……………………………………..
Christopher Gretkus (1970) — wydawca portali Eprawda i Novelmasters, fotograf. W latach 90-tych publikował opowiadania i wiersze w legendarnym warszawskim magazynie literackim bruLion. W 1995 roku w MOK wydał tom wierszy pt. „Szept i wrzask”. W 1999 r. ukończył 3-częściowy poemat prozatorski „Czarne Światło”, od 2013 r. dostępny na Amazon i Smashwords pod angielskim tytułem „Puff of Black”. W latach 2008-2012 fotoreporter współpracujący z magazynem The Polish Times i agencją fotograficzną London News Pictures (LNP).
………….
Więcej: Portfolio|Puff of black|Czarne światło|Youtube|Amazon
05.02.2017

C. GRETKUS „Miasto przyszłości”
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

..........................................................
EPRAWDA nie publikuje regularnie. Subskrybuj newsletter.
Jeden komentarz

Słuchamy Cię uważnie...

Twój adres email nie będzie widoczny.
Zaloguj się by nie czekać na moderację komentarza.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>