W naszym cyklu najważniejszych filmów dokumentalnych ostatnich dwudziestu lat, przypominamy dziś amerykański dokument z 2007 roku pt. Zeitgeist. The Movie — w reżyserii Petera Josepha. Po premierze online na stronie Zeitgeistmovie.com w czerwcu 2007 roku, film zyskał wielką popularność wśród zwolenników spiskowych teorii dziejów i stał się najsłynniejszym filmem paradokumentalnym wszechczasów.
Wielu krytyków podważało fakty i dowody przedstawione w filmie. Inni oskarżyli reżysera o „nieetyczność”. Pomimo tego Zeitgeist na stałe zagościł w kulturze masowej i zyskał miano kultowego wśród swoich fanów na całym świecie. W 2013 roku zespół „Black Sabbath” użył wielu zdjęć i sekwencji z filmu w swoim muzycznym clipie „Czy Bóg umarł?”. Zeitgeist: Addendum to druga część filmu, koncentrująca się na współczesnym, światowym systemie monetarnym i ideach ekonomii naturalnych zasobów, propagowanych przez członków ruchu „Projekt Venus” z Jacquesem Fresco na czele. Trzecia część filmu, nosząca tytuł Zeitgeist: Moving Forward miała premierę w styczniu 2011 roku. — C.Gretkus
……….
Premiera filmu odbyła się za pośrednictwem serwisu Google. Produkcja od razu zyskała wielką popularność i oglądalność. Film Petera Josepha nie pozostawiał obojętnym, podważał bowiem obowiązujące status quo w wielu ważkich dziedzinach. Po pierwsze ukazywał chrześcijaństwo jako religię opartą na zapożyczeniach z pogańskich kultów, po drugie krytycznym okiem analizował zamach na WTC, sugerując nawet, że w ataki zaangażowany mógł być rząd USA, wreszcie, po trzecie przekonywał, że światowa gospodarka pozostaje zabawką w rękach międzynarodowej oligarchii. Bankowość, wojsko i media służą jedynie zdobywaniu i utrzymywaniu władzy, a społeczeństwa są często oszukiwane nawet w zasadniczych kwestiach historycznych (…)
Reżyser Peter Joseph nakłonił wielką rzeszę ludzi do refleksji, dyskusji i własnych poszukiwań. Nie poprzestał na jednym tylko dokumencie. Kolejny jego dokument to Zeitgeist. Pieniądz rządzi światem, w którym reżyser ujawnia korupcję wszechobecną w bankach i korporacjach, oraz Zeitgeist: Moving Forward o rozdźwięku między ludzką naturą a współczesnym społeczeństwem, destrukcyjnej sile obowiązującego obecnie modelu ekonomicznego i katastroficznych wizji przyszłości ludzkości.
Do dziś seria dokumentalna Zeitgeist pozostaje nie tylko internetowym fenomenem, ale też jedną z najpopularniejszych w historii. Tłumaczona na trzydzieści języków, wyświetlana w sześćdziesięciu krajach, wciąż zmusza do stawiania pytań, kwestionowania autorytetów i poszukiwania nowych dróg rozwoju. Wszystkie części obejrzeć powinien każdy, kto interesuje się obecną sytuacją na świecie
. — Planetplus.pl
……….
Więcej: Zeitgeist Polska FB
15.02.2014 Poole

Od tego filmu się zaczęło — „ZEITGEIST. The Movie”
8 votes, 4.38 avg. rating (87% score)

..........................................................
EPRAWDA nie publikuje regularnie. Subskrybuj newsletter. Znajdź nas na FB.
[10] Komentarze
  1. W tym filmie poszi grubo po wszystkim. To nie jest dobry przyklad na edukowanie spoleczenstwa. Trzba zaczac troche delikatniej. Filmy z ruchu Zeitgeist powinno sie ogladac na koncu. Nie mozna nawolywac ludzi do nie placenia pdatkow. Jak pracujesz legalnie to czemu nie placic karta tylko gotowka, jak nie masz nic do ukrycia to nie musisz od razu schodzic do podziemia. Nie wpadajmy ze skrajnosci w skrajnosc. Wazna jest swiadomosc. Globalna edukacja ludzi jest najwazniejsza ale bez przesady za wczesnie na wyplacanie wszystkich pieniedzy z bankow globalnie i palenie ich ulicach. Jest to jednak nieuniknione w przyszlosci.

  2. I jeszcze jedno – NIGDY nie ufaj oficjalnym mediom, bo to nie są media – to jest rządowa propaganda. Pranie mózgów zaczyna sie już od dziecka w szkołach. Twój rząd nie chce żebyś się stał świadomym, myślącym, krytycznym obywatelem. Twój rząd chce żebyś był debilem, karmiącym się tanią rozrywką dla mas.I chce jeszcze jednego – żebyś się tak zadłużył byś musiał zapieprzac za marne grosze do końca życia płacąc odsetki i podatki.

  3. Nie jesteś niewolnikiem dopóki nie masz długów. Dlatego musisz bardzo uważać. Nie brać pożyczek, nei kupować na kredyt. Nie ulegać reklamom i skorumpowanym mediom, które wmawiają Ci, ze musisz kupić nowy samochód i lepszy telewizor. Pracuj na czarno, płać gotówką, nie płać podatków. Pracuj, praca jest OK, człowiek jest stworzony do pracy ale nigdy, przenigdy nie pozwól się zadłużyć.

  4. Sercem jestem po stronie ruchu Zeitgeist, poniewaz świat zmierza w ekologiczną przepaść i tzreba go jakoś ratować. Z drugiej strony Zeitgeist nie jest obiektywny w swojej krytyce. System, który mamy nie jest z gruntu zły – on po prostu odzwierciedla ludzką mentalność. Nie jest ani zły, ani dobry – jest taki jacy są ludzie. Większość ludzi ma wyprane mózgi i to już sie zaczyna w szkole. Ludzie nie wiedzą co maja robić, jak żyć. Więc łatwo im pojąć, że mają zdobywać pieniądze. Do tego dochodzi ludzka skłonność do przemocy, nienawiści, oszustwa i złodziejstwa. Inne, doskonalsze systemy zdadzą egzamin gdy do nich dojrzejemy. Dlatego nie wierzę nikomu ale popieram zmiany.

Co o tym sądzisz?