Aby osiągnąć doskonałość, trzeba przede wszystkim wielu rzeczy nie zrozumieć.

Fiodor Dostojewski jest bez wątpienia ponadczasowym mistrzem pióra, którego utwory doskonale odzwierciedlają istotę ludzkich serc i charakterów, mimo że osadzonych w innej niż znana nam współcześnie rzeczywistość. Idiota to powieść, którą niejako przysłania sława Zbrodni i kary i Braci Karamazow — a nie słusznie — bo niniejsze dzieło powinno również stanąć na piedestale. Dzięki inicjatywie wydawnictwa MG, mamy okazję przypomnieć sobie o klasyce literatury światowej, trafiającej w nasze ręce w formie cieszących oczy, pięknych i nowoczesnych publikacji.

Okładka książki Fiodora Dostojewskiego "Idiota". Wydawnictwo MG, 2016.

Okładka książki Fiodora Dostojewskiego “Idiota”. Wydawnictwo MG, 2016.


Głównym bohaterem jest interesująco nakreślona postać księcia Lwa Myszkina, który jest osobą niezwykle dobroduszną i pełną miłosierdzia. Jego prostota serca i pragnienie bycia prawdziwym, stanowi niemal kontrast na tle społeczności, która swoją codzienność opiera na konwenansach, etykiecie i pozorach. Istotą powieści zdaje się więc ukazanie owego kontrastu społecznego, który jest wynikiem osadzenia w społeczeństwie pełnym pozorów. Jak radzi sobie dobry, szczery człowiek w takim środowisku? Można się tego domyśleć dzięki trafnemu tytułowi powieści.
Dostojewski niezwykle przenikliwie bada tajniki i zakamarki ludzkiej duszy, a ponadto nieśmiało wskazuje gdzie powinniśmy szukać piękna w każdym napotkanym człowieku. Autor kreśli swoją powieść wielowątkowo, dzięki czemu mamy okazję nie tylko poznać esencję przekazu związanego z główną postacią, ale także niejako zbadać i poddać własnej interpretacji sportretowane społeczeństwo XIX wiecznej Rosji. Oprócz wątków głównych związanych z bohaterami i ich losami, poznajemy wiele wyjątkowo trafnych moralizatorsko opowieści wplecionych w fabułę, które stanowią część snutych przez Lwa Myszkina opowiadań. Dzięki temu dostajemy niejako na tacy różne tematycznie kwestie do rozważenia i refleksji, co jest znacznym wzbogaceniem powieści.
Nie obyło się ponadto w Idiocie bez skomplikowanych wątków miłosnych, które w ciekawy sposób poddają w wątpliwość wszelkie znane nam schematy interpretacji, czy też próby zrozumienia uczuć i emocji. W efekcie dostrzec tu możemy prawdziwą paletę uczuć, które mieszają się ze sobą — są sprzeczne — lub mogą prowadzić do obłędu. Znajdziemy tu miłość twórczą i destrukcyjną, nienawiść, litość i pogardę. Czegóż chcieć więcej, by powieść była interesującą?
Idiota Dostojewskiego jest również doskonałym przykładem literackiego kunsztu, oraz świadectwem geniuszu autora. Na uwagę zasługuje nie tylko kompozycja językowa, którą z przyjemnością można delektować się podczas lektury, ale także linia fabularna będąca prawdziwym majstersztykiem. Oczywiście biorąc do rąk niniejszą pozycję należy pamiętać o tym, że jest to dzieło klasyki literatury światowej, co oznacza, że kompletnie różni się od tego co znamy współcześnie. W efekcie nasze przyzwyczajenia literackie są kruszone i deptane w miarę zagłębiania się w lekturę, co na początku jest dość trudnym wyzwaniem. Ale wierzcie mi, warto!

Idiota, Fiodor Dostojewski, Wydawnictwo MG, 2016.
…………………………………
Agnieszka Brewka — absolwentka kulturoznawstwa i dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego, zajmuje się pisaniem felietonów i recenzji, a zawodowo pracuje jako kreator tekstów prowadząc Studio Kreatywne Sursile. Ma na swoim koncie publikacje w magazynach kulturalnych Coolturka, Dryft, swoje recenzje umieszcza na blogu. W wolnym czasie fotografuje, czyta książki i realizuje się jako recenzentka, współpracując z kilkoma wydawnictwami i portalami.
…………………
Więcej: Blog
03.06.2016

AGNIESZKA BREWKA o książce Idiota
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

..........................................................
EPRAWDA — włącz newsletter | wynajmij redaktora

Co o tym sądzisz?

Komentarz może nie być widoczny od razu.
Prosimy poczekać cierpliwie na moderację.
Obrażliwe wypowiedzi będą usuwane.