Aby osiągnąć doskonałość, trzeba przede wszystkim wielu rzeczy nie zrozumieć.
Fiodor Dostojewski jest bez wątpienia ponadczasowym mistrzem pióra, którego utwory doskonale odzwierciedlają istotę ludzkich serc i charakterów, mimo że osadzonych w innej niż znana nam współcześnie rzeczywistość. Idiota to powieść, którą niejako przysłania sława Zbrodni i kary i Braci Karamazow — a nie słusznie — bo niniejsze dzieło powinno również stanąć na piedestale. Dzięki inicjatywie wydawnictwa MG, mamy okazję przypomnieć sobie o klasyce literatury światowej, trafiającej w nasze ręce w formie cieszących oczy, pięknych i nowoczesnych publikacji.

Okładka książki Fiodora Dostojewskiego “Idiota”. Wydawnictwo MG, 2016.
Głównym bohaterem jest interesująco nakreślona postać księcia Lwa Myszkina, który jest osobą niezwykle dobroduszną i pełną miłosierdzia. Jego prostota serca i pragnienie bycia prawdziwym, stanowi niemal kontrast na tle społeczności, która swoją codzienność opiera na konwenansach, etykiecie i pozorach. Istotą powieści zdaje się więc ukazanie owego kontrastu społecznego, który jest wynikiem osadzenia w społeczeństwie pełnym pozorów. Jak radzi sobie dobry, szczery człowiek w takim środowisku? Można się tego domyśleć dzięki trafnemu tytułowi powieści.
Dostojewski niezwykle przenikliwie bada tajniki i zakamarki ludzkiej duszy, a ponadto nieśmiało wskazuje gdzie powinniśmy szukać piękna w każdym napotkanym człowieku. Autor kreśli swoją powieść wielowątkowo, dzięki czemu mamy okazję nie tylko poznać esencję przekazu związanego z główną postacią, ale także niejako zbadać i poddać własnej interpretacji sportretowane społeczeństwo XIX wiecznej Rosji. Oprócz wątków głównych związanych z bohaterami i ich losami, poznajemy wiele wyjątkowo trafnych moralizatorsko opowieści wplecionych w fabułę, które stanowią część snutych przez Lwa Myszkina opowiadań. Dzięki temu dostajemy niejako na tacy różne tematycznie kwestie do rozważenia i refleksji, co jest znacznym wzbogaceniem powieści.
Nie obyło się ponadto w Idiocie bez skomplikowanych wątków miłosnych, które w ciekawy sposób poddają w wątpliwość wszelkie znane nam schematy interpretacji, czy też próby zrozumienia uczuć i emocji. W efekcie dostrzec tu możemy prawdziwą paletę uczuć, które mieszają się ze sobą — są sprzeczne — lub mogą prowadzić do obłędu. Znajdziemy tu miłość twórczą i destrukcyjną, nienawiść, litość i pogardę. Czegóż chcieć więcej, by powieść była interesującą?
Idiota Dostojewskiego jest również doskonałym przykładem literackiego kunsztu, oraz świadectwem geniuszu autora. Na uwagę zasługuje nie tylko kompozycja językowa, którą z przyjemnością można delektować się podczas lektury, ale także linia fabularna będąca prawdziwym majstersztykiem. Oczywiście biorąc do rąk niniejszą pozycję należy pamiętać o tym, że jest to dzieło klasyki literatury światowej, co oznacza, że kompletnie różni się od tego co znamy współcześnie. W efekcie nasze przyzwyczajenia literackie są kruszone i deptane w miarę zagłębiania się w lekturę, co na początku jest dość trudnym wyzwaniem. Ale wierzcie mi, warto!
Idiota, Fiodor Dostojewski, Wydawnictwo MG, 2016.
…………………………………
Agnieszka Brewka — absolwentka kulturoznawstwa i dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego, zajmuje się pisaniem felietonów i recenzji, a zawodowo pracuje jako kreator tekstów prowadząc Studio Kreatywne Sursile. Ma na swoim koncie publikacje w magazynach kulturalnych Coolturka, Dryft, swoje recenzje umieszcza na blogu. W wolnym czasie fotografuje, czyta książki i realizuje się jako recenzentka, współpracując z kilkoma wydawnictwami i portalami.
…………………
Więcej: Blog
03.06.2016
EPRAWDA — włącz newsletter | wynajmij redaktora