Naraził się komunistycznym władzom, nazywając chińskich przywódców “gangsterami”. Od tego czasu jego życie stanowi pasmo niekończących się problemów osobistych i sukcesów. Ai Weiwei był pobity i aresztowany na ponad dwa miesiące. W sierpniu 2007 na rok przed ceremonią otwarcia igrzysk olimpijskich w Pekinie zarzucił Stevenowi Spielbergowi i Zhang Yimou, że nie sprostali oczekiwaniom, jakie stawia się przed artystami, mówiąc: to obrzydliwe. Nie szanuję nikogo, kto bez wstydu nadużywa swojej pozycji, przymykając oko na kwestie etyczne.

previous arrow
next arrow
Slider

Ai Weiwei tworzy wysmakowaną intelektualnie sztukę konceptualną. Jedną z najbardziej znanych prac artysty jest instalacja “Sunflowe seeds”, przygotowywana przez pięć lat i składająca się z ponad stu milionów ręcznie robionych i malowanych porcelanowych “ziaren” słonecznika. Zostały one wyprodukowane przez ponad 1600 mieszkańców słynącego z produkcji porcelany miasta Jingdezhen. Ziarna rozsypano na 3400 metrach kwadratowych hali turbin w renomowanym, londyńskim Tate Modern w październiku 2010 roku. Zgodnie ze słowami autora, spacer po powierzchni ziaren symbolizuje doświadczenie konglomeratu masowej konsumpcji, wielkiego przemysłu i domowej produkcji, jaką charakteryzują się dzisiejsze Chiny.

Ai Weiwei cieszy się na Zachodzie, a zwłaszcza w Niemczech popularnością graniczącą z kultem. Kiedy upuścił na podłogę rytualne naczynie z dynastii Han, by stworzyć dzieło sztuki pod tytułem “Dropping a Han Dynasty Urn”, stał się artystą o międzynarodowej sławie. Niektórzy krytycy są zdania, że niszcząc bezpowrotnie niepowtarzalny zabytek, Ai Weiwei posunął się za daleko, i że jego akcja była świadomą prowokacją obliczoną na zwrócenie na siebie uwagi, podobnie jak namalowanie 11 lat później logo Coca-Coli na neolitycznej wazie.
To człowiek, który świetnie wykorzystuje swoją obecność na Zachodzie. W Berlinie zrobił sobie zdjęcie z Nadją Tołokonnikową z Pussy Riot. W Londynie poszedł do ambasady Ekwadoru, w której ukrywał się Julian Assange, i zrobił sobie z nim selfie.

W 2019 roku opuścił Niemcy i wyjechał do Wielkiej Brytanii. W Londynie można obejrzeć m.in. “Straight, 2009-12”, ważące 90 ton rozprostowane i pieczołowicie ułożone stalowe pręty. Pochodzą z budowli zniszczonych w trzęsieniu ziemi w Syczuanie, gdzie tysiące dzieci zginęły w ruinach niedbale zbudowanych szkół (budynki rządowe ocalały nienaruszone). Ai przywiózł też wykonane z marmuru repliki kamer — podobnych do tych, jakie policja umieściła przed jego domem, oraz repliki waz z okresu Han, pomalowane na jaskrawe kolory. Nową pracą była “Puzzle wolności słowa” — porcelanowa mapa Chin z tradycyjnych wisiorków. Zamiast nazwisk Ai umieścił na nich hasło “Wolność słowa”.
……………………………
Ai Weiwei — chiński artysta, architekt i aktywista polityczny, otwarcie krytykujący chiński rząd za łamanie praw człowieka i korupcję. Współtwórca chińskiego Stadionu Narodowego w Pekinie. Był zaangażowany w ujawnienie szeregu nadużyć przy budowie szkół, które zawaliły się podczas trzęsienia ziemi w prowincji Syczuan w 2008 roku. Aresztowany w 2011 i więziony bez dowodów przez 81 dni. W 2015 wyjechał do Niemiec, a następnie do Wielkiej Brytanii, wraz ze swoją rodziną. Artysta tworzy głównie instalacje i rzeźby, wykorzystując w swoich pracach tradycyjną chińską sztukę. Ai Weiwei został uhonorowany wieloma nagrodami, m.in. Art Award (CCAA) w 2014 w Szanghaju. Dzieła Ai Weiweia wystawiane były między innymi na 48. Biennale w Wenecji (1999), 1. Triennale w Guangzhou (2002), “Zones of Contact: 2006 Biennale of Sydney”, czy “Documenta 12” w Kassel (2007).
23.02.2021

AI WEIWEI — największy celebryta światowej sztuki
2 votes, 3.50 avg. rating (76% score)

..........................................................
EPRAWDA — włącz newsletter | wynajmij redaktora
[2] Komentarze
  1. Sunflower seeds to metafora Chin, dlatego władze tak nienawidzą tego smiałego artysty.

    Jesteś mały, jesteś nikim, jesteś mikroskopijnym trybikiem w państwowej, partyjnej machinie

    Jesteś pyłem, ziarnkiem slonecznika na podłodze

    Tylko partia jest wielka.

Co o tym sądzisz?

Komentarz może nie być widoczny od razu.
Prosimy poczekać cierpliwie na moderację.
Obrażliwe wypowiedzi będą usuwane.