Oto wyjątkowe dzieła sztuki “z papieru”, których autorem jest Albin Talik — transmedialny artysta od wielu lat związany z Krakowem. W tym przypadku różnica między “kolażem” a “obrazem” wydaje się oczywista — prace Albina Talika oglądane z większej odległości, dzięki niezwykłej precyzji wykonania i bogatej fakturze, dają złudzenie obrazów olejnych. Kolorystyka tych prac jest rzeczywiście wspaniała. Szczególną uwagę zwraca intrygujący brak u wielu portretowanych osób twarzy — jakby artysta mówił nam, że człowiek już dawno stracił swoją indywidualność.
[Fotoreprodukcje: Albin Talik źródło: portfolio artysty]

previous arrow
next arrow
Slider

Mój pierwszy kolaż zrobiłem od razu techniką, którą stosuje do dziś. Tak po prostu wyszło. Oczywiście był to bardzo chaotyczny obrazek, ale okazał się na tyle wyjątkowy, że postanowiłem zrobić kolejne. Parę miesięcy później zdecydowałem się na zmianę formatu prac, zacząłem robić portrety mojej rodziny i przyjaciół. Każdego dnia staram się coś urozmaicać w moich pracach — niestety jest to proces strasznie długotrwały i mozolny, ponieważ moje obrazy składają się z tysięcy kawałków papieru. Interesuje mnie człowiek i wszystko, co z nim związane. Emocje, uczucia, myśli, zachowanie itd.
Dzieciństwo było główną inspiracją mojego cyklu „Ruminacje” — wychowanie, miłość, przyjaźń i brak tych wartości. Muszę przyznać, że raczej mam naturę depresyjną i zwykłem widzieć świat w ciemnych barwach. Myślę, że stąd w moich pracach jest dużo samotności i rozmyślań na temat podstawowych ludzkich zachowań. Mój kolejny cykl “Piramidy” dotyczy istoty dobra i zła.
Jeśli chodzi o inspiracje malarskie to myślę, że chyba fowizm miał na mnie największy wpływ, jeśli chodzi o kolorystykę moich obrazów. Jestem pochłonięty malarstwem dopiero od 5 lat, więc przede mną jeszcze dużo nauki. Staram się by każdy kolejny obraz był lepszy od poprzedniego. Wierzę w intuicję.

……………………………………..
Albin Talik (1980) — artysta transmedialny urodzony w Jeleniej Górze. Od kilkunastu lat mieszkający i tworzący w Krakowie. Przez lata główną dziedziną jego twórczości była muzyka, zarówno w postaci live-actów, jaki i kompozycji powstałych w zaciszu studia nagrań, na potrzeby spektakli teatralnych, gier video, filmów krótkometrażowych. Zajmuje się także grafiką komputerową, współtworząc filmy animowane i ilustracje. W wieku 30 lat postanowił związać swoją przyszłość ze sztukami plastycznymi. Rozpoczął poszukiwania swojego miejsca w tej dziedzinie, czego efektem było stworzenie własnego, niepowtarzalnego stylu i techniki papierowego malarstwa. Niezwykle kolorowe, zbudowane z tysięcy mikroskopijnych kawałaczków papieru prace-mozaiki, składają się na wiele surrealistycznych cykli obrazów, portretów, kompozycji geometrycznych, z pogranicza sztuki naiwnej. Większość prac powstaje w trakcie kilku dziesięciogodzinnych, mozolnych niczym sypanie mandali sesji. Osiągany efekt, dzięki precyzji wykonania, daje złudzenia obrazu olejnego, pełnych nieregularnych pociągnięć pędzla. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce, w krajach europejskich, a także w USA i Kenii. Albin Talik brał udział w wielu wystawach malarstwa m.in. w Krakowie, Lanckoronie i Zatorze.
……………………..
12.07.2016 | Więcej: Facebook|Artsillustrated.com|Behance.net
ALBIN TALIK — papierowe malarstwo
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

..........................................................
EPRAWDA — włącz newsletter | wynajmij redaktora

Co o tym sądzisz?

Komentarz może nie być widoczny od razu.
Prosimy poczekać cierpliwie na moderację.
Obrażliwe wypowiedzi będą usuwane.