29 czerwca 1930 — Borzęcin. 15 sierpnia 2013- Nicea. 17 września 2013- Kraków. Nie wiem, ile osób zapamięta te niepozorne daty i miejscowości, wyrwane z kalendarza i atlasu świata. Sądzę, że poza garstką prawdziwych entuzjastów sztuki — niewiele. Może z innej strony — kpiarz, humorysta, rysownik, Stańczyk naszych czasów- już bardziej obrazuje twórcę. „Policja”, „Tango”, „Karnawał, czyli pierwsza żona Adama” – coraz cieplej. Mrożek. Msza żałobna odbędzie się dnia 17 września 2013 roku, godzina 13.00. w kościele Świętych Piotra i Pawła w Krakowie.
I tak też się stało. W wymienionym wyżej terminie, w wymienionym wyżej kościele, z pełnym ceremoniałem, został pochowany Sławomir Mrożek. Pisarz. W tym dniu padał deszcz.
W uroczystości pogrzebowej brały udział władze, twórcy, aktorzy, hierarchowie i cała Polska. Pięknie zaśpiewał chór. Były łzy i przemowy, chwile wzruszenia. Urna z prochami została pochowana w Panteonie Narodowym. To, ile ze wspomnianych dat i faktów zapamiętamy, zależy tylko od nas. Ważne, by była w tym wartość, która nie ma miary.
Dziś jest dzień 27 września 2013 roku.

Dwie osoby pojmują tę samą sytuację tak różnie, aż nasuwa się wątpliwość, czy to istotnie ta sama sytuacja. Mnie, jednej i tej samej osobie, zdarza się pojmować jedną i tę samą sytuację tak różnie, aż nasuwa się pytanie, czy chodzi o tę samą osobę. — Sławomir Mrożek
 
………………………………………………….
Andrzej Syska Szafrański— absolwent Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. Dyplom z malarstwa u prof. Ewy Pełki. Od osiemnastu lat zajmuję się malarstwem artystycznym. Należę do Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie. Jestem jedynym w powojennej Polsce twórcą panoram. Autorem dwunastometrowego obrazu “Panorama Świętokrzyska”, ukazująca wydarzenia związane z pobytem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kielcach w 1914r. Panorama była prezentowana w oddziale Panoramy Racławickiej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, oraz w Muzeum Historii Kielc. Moją pasją jest pisarstwo. Doświadczenia nabyte przez ostatnich kilka lat przy tworzeniu krótkich opowiadań, skłoniły mnie do napisania książki pt. “Żółta czapka”, wydanej przez Novae Res z Gdyni. Współpracowałem między innymi z wydawnictwem “Dedal”, w którym były publikowane moje felietony oraz recenzje z wydarzeń artystyczno kulturalnych.
……………………….
05.09.2013 | Więcej: Blog

I tak też się stało. ANDRZEJ SYSKA SZAFRAŃSKI Pogrzeb Mrożka
11 votes, 4.82 avg. rating (95% score)

..........................................................
EPRAWDA — włącz newsletter|zgłoś sugestię

Co o tym sądzisz?

Komentarz może nie być widoczny od razu.
Prosimy poczekać cierpliwie na moderację.