Dłonie są drugą twarzą człowieka. Na dłoniach i na ludzkiej twarzy najlepiej uwidacznia się upływ czasu, który dla fotografa jest kluczowym czynnikiem w procesie tworzenia. Fotografia zatrzymuje czas i pozwala nam dokładnie przyjrzeć się rzeczywistości. Anna Kaleta jest wszechstronnie uzdolnioną, znakomitą fotografką. Jej prace są formalnie bardzo przemyślane.
[Fotografie: Anna Kaleta źródło: portfolio]

ANNA KALETA
Anna Kaleta fotografia
Anna Kaleta fotografia
Anna Kaleta fotografia
Anna Kaleta fotografia
Anna Kaleta fotografia
Anna Kaleta fotografia
Anna Kaleta fotografia
Anna Kaleta fotografia
previous arrow
next arrow
Slider

Olbrzymie kontrasty i reporterska narracja łączą się z bardziej abstrakcyjną formą by wyrazić jak najwięcej. By spróbować uchwycić to, co z definicji jest nieuchwytne — ruch. Fotografia to obraz statyczny, ale wydaje się, że artystkę najbardziej fascynuje chwila i zmienność, która jest podstawą egzystencji i generuje mnóstwo barwnych sytuacji życiowych. Widać również, że artystkę fascynuje dokumentalne podejście do fotografii. Dłonie człowieka to jego druga twarz.

Wiedza i świadomość

Fotografuję od kiedy pamiętam. Zaczynałam zwykłym kompaktem, którego ukradkiem zabierałam rodzicom. Fotografowanie to dla mnie przede wszystkim zatrzymywanie chwili w kadrze, oraz związane z nią emocje i przeżycia. Chęć ocalenia od zapomnienia ważnych dla mnie i dla innych momentów. Reportaż jest moim ukochanym gatunkiem, daje mi ogromnie dużo satysfakcji. Ten typ fotografowania był ze mną od zawsze, od pewnego jednak czasu jest nowa, kolejna miłość — fotografia artystyczna. Do niej musiałam co prawda dojrzeć, aby ją zrozumieć i tym bardziej powziąć próby własnej wypowiedzi. Tutaj

potrzebna jest ogromna wiedza i świadomość tego co i w jaki sposób fotografujemy.

Pierwsze próby z fotografią artystyczną to czasy mojej nauki w Liceum Plastycznym w Kielcach. Tam pokochałam taką formę wypowiedzi. Artystyczna kreacja, dzięki której przedstawiam swój punkt widzenia na tematy dla mnie ważne. W sposób świadomy ubieram, kreuje obraz tak, aby uwrażliwić odbiorcę na treść i przekaz. Moim celem jest poruszyć wyobraźnię widza, uzewnętrznić siebie w odczycie pracy.
“Dłonie” to jedna z moich najważniejszych serii fotograficznych.
Ten cykl emanuje ciepłem i pozytywną energią zatrzymaną w kadrze.

………………………..
Anna Kaleta — absolwentka Liceum Plastycznego w Kielcach (2004), a obecnie studentka Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, na kierunku, Sztuki Plastyczne. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Okręg Świętokrzyski. Jest autorką szeregu prac fotograficznych, malarskich oraz graficznych. Bierze czynny udział w wydarzeniach artystycznych na terenie całego kraju. Ma na swoim koncie wystawy, zbiorowe i indywidualne, warsztaty oraz inne projekty fotograficzne, malarskie i graficzne. Skoncentrowana na aktywizacji artystycznej studentów oraz rozwoju sztuki w Świętokrzyskim i nie tylko. Działa aktywnie jako fotograf w wielu projektach społecznych. Między innymi są to projekty organizowane przez Teatr Lalki i Aktora “Kubuś”. Współtworzy także Kielecki Klub Fotograficzny Ckfoto.pl, przyuczelniane Koło Fotograficzne Piksel, Koło Grafiki Warsztatowej UNIKAT oraz Studenckie Koło Naukowe 210 Studio, Instytutu Sztuk Wizualnych UJK w Kielcach. Anna Kaleta jest dwukrotną stypendystką Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne na rok akademicki 2018/19 i 2019/2020. Zakwalifikowana została do wystawy 42. Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Województwa Świętokrzyskiego Przedwiośnie 2019.
……………….
19.02.2020 | Foto na stronie głównej: Anna Kaleta (portret własny)

ANNA KALETA — fragmenty świata otulone sztuką
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

..........................................................
EPRAWDA — włącz newsletter | wynajmij redaktora

Co o tym sądzisz?

Komentarz może nie być widoczny od razu.
Prosimy poczekać cierpliwie na moderację.
Obrażliwe wypowiedzi będą usuwane.