Te precyzyjne, doskonale przycięte fotografie od razu zwracają na siebie uwagę. Jej autorką jest Anna Niemiec, która czerpie inspirację z miejskich eskapad ulicami Szczecina. Mamy tutaj znakomity przykład minimalistycznego mariażu kilku rodzajów fotografii — ulicznej, konceptualnej, architektury, a nawet pejzażu i abstrakcji. Jednak ostateczny efekt wymyka się wszelkim próbom klasyfikacji.
[Foto: Anna Niemiec źródło: portfolio artystki]

previous arrow
next arrow
Slider

Wykonanie takich fotografii wymaga cierpliwości, wiedzy i refleksu. Wystarczy jeden moment nieuwagi i temat na dobry kadr znika bezpowrotnie. Wykonywanie tak doprecyzowanych prac wymaga od artysty sporego poświęcenia i znajomości topografii miasta. Można powiedzieć, że człowiek na tych zdjęciach jest dziką zwierzyną, po wielu wysiłkach upolowaną obiektywem fotografa. Człowiek nie jest tutaj podmiotem, ale elementem miejskiego pejzażu.
……………
Gdzie dotarłam w moich fotograficznych poszukiwaniach? Na ulicę! Beton, tory tramwajowe, bruk, okna, balkony, wijące się uliczki, tramwaje, chodniki. Szukam kompozycji które powstają z linii i elementów miejskiej zabudowy. Staram się stworzyć ładny, miły dla oka obrazek. Cieszę się, gdy ludzie z mojego miasta, dziwią się i mówią: To naprawdę Szczecin?!
Kiedy na zdjęciu pojawia się człowiek, fotografia nabiera innego charakteru. Powstaje historia. Człowiek, którego widzę w obiektywie jest elementem miejskiego pejzażu. Wpisuje się w linie, geometrię i struktury miasta. Postać idąca przez ulicę, jej cień na ścianie, noga biegnącego człowieka, odbicie w szybie. Wszystko to jest ułamkiem sekundy.­­ Ta sekunda nie jest dokumentalnym zapisem, ponieważ zatrzymana w kadrze, zaczyna żyć własnym życiem. Człowiek idzie dalej — a u mnie zostaje ślad po historii, która nigdy się nie wydarzyła — została dopowiedziana w głowie odbiorcy.
Lubię, gdy obraz jest odrealniony, czasem zabawny. Lubię mgłę, w której giną wszystkie niepotrzebne elementy tła. Lubię paski i linie, które dają tyle fotograficznych możliwości.

Szczecin, 1961 rok… Nazywając rzeczy wprost — 55 lat. Blisko 50 lat bez fotografii, a ostatnie pięć odkryte na nowo. Wcześniej studia na Wydz. Rybactwa Morskiego i Technologii Żywności. Praca w Morskim Instytucie Rybackim, gdzie oznaczałam ichtio i zooplankton pod mikroskopem. Moja życiowa droga została jednak nakreślona przez ciężkie choroby dzieci — syna i dziesięć lat młodszej córki. Potrzeba intensywnej rehabilitacji i ciągłej opieki spowodowała, że musiałam zrezygnować z pracy.
Fotografię odkryłam pięć lat temu. Poranne spacery nad miejskim jeziorkiem, obudziły w zatwardziałym mieszczuchu zachwyt nad pięknem natury. Stąd był tylko krok od sięgnięcia po zapomniany aparat kompaktowy. Od tego momentu zaczęła się moja przygoda fotograficzna i trwa do dzisiaj. Czerpię z niej energię do życia w niełatwej rzeczywistości. Sporo się już nauczyłam, ciągle jednak umiem za mało…

Swoje fotograficzne miejsce odnalazłam na ulicy.

Lubię wypatrywać minimalistyczne obrazki w otaczającej mnie architekturze. Tropić poranne światło w miejskich zaułkach, „łapać” postać wpisującą się w miejską geometrię. Lubię zatrzymywać chwilę, która zaczyna żyć własnym życiem w głowie odbiorcy dopowiadającego do zdjęcia własną historię. Moje fotografie publikowane były w internetowym wydaniu Gazety Wyborczej.
Pracowałam dla Opery Szczecińskiej, przygotowując materiał do publikacji z okazji nowego otwarcia Opery na Zamku. Moje zdjęcia ukazały się w albumowych wydawnictwach portalu 1x.com. Należę i biorę udział w działalności artystycznej Fotograficznej Grupy Twórczej Kontur. Od 2014 roku jestem członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Obecnie przygotowuję się do pierwszej wystawy autorskiej.

………………………….
Anna Niemiec — fotografka ze Szczecina. Absolwentka Wydz. Rybactwa Morskiego i Technologii Żywności. Fotografuje od ponad 5 lat. Członek rzeczywisty Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Artystka publikowała w pismach i wielu portalach fotograficznych oraz informacyjnych. Współpracowała z Operą Szczecińską oraz z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
10.09.2016 | Więcej: Facebook

ANNA NIEMIEC: Człowiek jest elementem pejzażu
5 votes, 4.80 avg. rating (95% score)

..........................................................
EPRAWDA — włącz newsletter | wynajmij redaktora
Jeden komentarz

Co o tym sądzisz?

Komentarz może nie być widoczny od razu.
Prosimy poczekać cierpliwie na moderację.
Obrażliwe wypowiedzi będą usuwane.