Artur Gutowski na granicy birmańsko-bengalskiej sfotografował Rohingye — jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości etnicznych na świecie. Rohingya to wyznawcy islamu, którzy przybyli do Mjanmy z Bangladeszu, w czasie swobodnej wędrówki ludów za czasów kolonii brytyjskich. W świetle prawa są bezpaństwowcami, nie posiadają dokumentów tożsamości, nie mogą się swobodnie przemieszczać.
[Foto: Artur Gutowski źródło: portfolio artysty]

previous arrow
next arrow
Slider

Około trzydziestu tysięcy ludzi wegetuje w wyznaczonych obozach w Bangladeszu, do których codziennie przybywają nowi nieszczęśnicy. Obozy są przeludnione, mieszkania stanowią prowizoryczne lepianki, bez prądu i z ograniczonym dostępem do wody. Panuje analfabetyzm. Ze względu na nieoficjalny status uchodźcy, ludzie ci nie mają dostępu do opieki medycznej. Cierpią na wiele chorób. Umieralność jest bardzo wysoka. Ponadto z braku możliwości leczenia, nawet drobne dolegliwości mogą skończyć się dla Rohingya śmiercią.

Organizacja „Human Rights Watch” stwierdziła, że w żadnym innym miejscu na świecie, do którego mieli możliwość dotarcia, nie ma tak beznadziejnych warunków do życia jak w obozach Rohingya.
„To nie jest życie ( Shaufiq Alam — trzydziestoletni uchodźca z obozu Kutupalong). Mieszkam tutaj od dwudziestu lat. Jeśli bym został w swojej wiosce, miałbym możliwość edukacji. Sytuacja w obozie działa bardzo destrukcyjnie na nasze życie”.
Organizacja UNHCR stara się nauczyć uchodźców zawodów, które w przyszłości mogłyby im się przydać. Mają kursy ze stolarstwa, krawiectwa, a także z wytwarzania mydła. Niektórzy uchodźcy mają możliwość zarobku np. przy rozprowadzaniu racji żywnościowych. Dostają miesięcznie dwadzieścia dwa dolary, nie jest to wystarczająca suma aby wyżywić rodzinę.
ONZ uważa Rohingya za jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości na świecie, podczas gdy wiele ośrodków w Birmie postrzega ich jako nielegalnych imigrantów z Bangladeszu.

Zdjęcia wykonano w obozie Kutupalong i Shaplapour na granicy birmańsko-bengalskiej.
……………………………..
Artur Gutowski (1990) — urodzony w Ełku student PWSFTviT. Moje zainteresowania są głównie związane z fotografią reportażową i dokumentalną. Dokumentowałem kondycję człowieka w Afryce, Azji i Ameryce Północnej. Moim tematem jest człowiek i jego pozycja we współczesnym świecie, oraz jego interakcje z różnymi organizacjami społecznymi i charytatywnymi (Licadho, Tanzanii Albino Society). Laureat nagrody Grand Prix (2014) w konkursie National Geographic oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych (Polska). Finalista Regeneration3 (2015) — konkursu organizowanego przez Musee de Lausanne (Szwajcaria). Laureat drugiej i trzeciej nagrody w konkursie International Photography Awards 2014 (USA ). Laureat trzeciej nagrody w konkursie Sony National Awards (UK). Swoje zdjęcia wystawiał w Polsce, Anglii, Holandii, Bangladeszu, Indonezji i Szwajcarii.
Publikacje: Digital Camera, National Geographic, National Geographic Traveller, Kontynenty, Der Greif, Dialog-Pheniben, L’Hebdo, Musli Magazine, doc! Photo Magazine, Snap me, TON, Magenta Mag, Newsweek.pl, Niezlasztuka, Onet.pl i inne.
…………………
22.10.2015 | Więcej: Portfolio|Facebook

ARTUR GUTOWSKI Rohingya — fotoreportaż
6 votes, 4.50 avg. rating (90% score)

..........................................................
EPRAWDA — włącz newsletter | wynajmij redaktora
Jeden komentarz
  1. Czegoś tutaj nie rozumiem. Zdjęcie, owszem, piękne ale właśnie… gdzie to cierpienie, prześladowania, ból, realizm? To nie jest dokument. To są portrety w naturze.

Co o tym sądzisz?

Komentarz może nie być widoczny od razu.
Prosimy poczekać cierpliwie na moderację.
Obrażliwe wypowiedzi będą usuwane.