W kolejnej odsłonie cyklu najważniejszych filmów dokumentalnych, przypominamy dziś pełnometrażowy film Banksy’ego “Exit Through The Gift Shop”, opowiadający historię Thierrego Guetty — francuskiego immigranta z Los Angeles i jego obsesji “street art’em”, który stał się najważniejszym ruchem kontrkulturowym od czasów “punka”. Nowe pokolenie artystów, posługujące się nalepkami, szablonami, naklejkami, plakatami, puszkami farby w aerozolu i rzeźbami — wyszło na ulice wielkich miast by zaistnieć w otaczającej ich rzeczywistości. Film miał swoją premierę na festiwalu filmowym Sundance Film Festival w czerwcu 2010 roku. Później został nominowany do nagrody Academy Award for Best Documentary Feature.
Po premierze filmu rozpętła się dyskusja czy filmowa produkcja sławnego Banksy’ego nie jest przypadkiem parodią (tzw. “mockumentary”). Banksy odpowiedział wtedy: Tak, ten film jest prawdziwy.
…………….. EXIT THROUGH THE GIFT SHOP
Muzyka: Geoff Barrow
Narracja: Rhys Ilfans
……………… 18.03.2014 | Więcej: banksy.co.uk|artsy.net
EXIT THROUGH THE GIFT SHOP — film dokumentalny [ang]
Baraka to dokumentalny film bez narracji z 1992 roku, po raz pierwszy od 20 lat sfilmowany na taśmie 70mm, w formacie Todd-AO, i po raz pierwszy skanowany do rozdzielczości 8K.
Po premierze online na stronie zeitgeistmovie.com, w czerwcu 2007 roku, film zyskał wielką popularność wśród tzw. zwolenników spiskowej teorii dziejów.
Przed wiekami, to Kościół był najpotężniejszą organizacją świata. Później stała się nią instytucja monarchii, a następnie dyktatury państwa totalitarnych. Obecnie rolę najpotężniejszej organizacji świata pełni...
Wokół nas istnieje świat, którego nie dostrzegamy, a jednocześnie jesteśmy w nim zanurzeni aż po ekrany smartfonów. Internet to coś więcej niż strony www. Globalna sieć ma swoje hakerskie tajemnice. Ma swoją niewidoczną stronę.
Tyle pięknych słów, tyle mądrych zdań, tyle wartościowych ludzi, a najpiękniejsze jest to, że przez ani jeden moment nie wyczuwa się fałszu, tylko czystą szczerość. Aż chcę się tam być, wśród tych ludzi.
Założycielem Legionu był niesławny Marcial Maciel Degollado. Kard. Joseph Ratzinger (późniejszy papież Benedykt XVI) chciał przeciwdziałać przestępczości seksualnej księży. Miał to jednak uniemożliwić papież Jan Paweł II.