Czarnobyl stał się symbolem największej nuklearnej katastrofy w dziejach ludzkości. Dzięki bohaterskiemu i zabójczemu wysiłkowi tysięcy szeregowych żołnierzy sowieckiej armii, udało sie zażegnać widmo wielkiego nuklearnego wybuchu, o sile 10-krotnie przewyższającej moc bomby zrzuconej nad Hiroszimą. Wstrząsający film dokumentalny Thomasa Johnsona, przedstawia w sposób chronologiczny przebieg katastrofy i jej następstwa.
Noc z 25 na 26 kwietnia 1986 roku zasadniczo zmieniła losy Związku Radzieckiego oraz jego mieszkańców, a szczególnie ukraińskiej i białoruskiej części. To właśnie wtedy miała miejsce jedna z największych katastrof nuklearnych świata — wybuch czwartego reaktora elektrowni atomowej w Czarnobylu, spowodowany niefortunnym eksperymentem. Film przedstawia przyczyny wypadku, a także sposoby, jakimi ówczesne władze ZSRR starały się niwelować jego skutki — zrzucanie do reaktora worków z piaskiem, ołowiu, czy też budowę specjalnego sarkofagu mającego przykryć teren wokół elektrowni. Uwzględnia również szczególną rolę nieświadomych zagrożenia żołnierzy i górników, którzy walczyli ze skutkami eksplozji i dążyli do tego, aby uchronić świat przed kolejnym wybuchem, a w konsekwencji sami stali się ofiarami występującego na tym terenie promieniowania. — YouTube
………………….
BITWA O CZARNOBYL
Reżyseria: Thomas Johnson
Producenci: Hind Saih
Muzyka: Benoit Pimont
Zdjęcia: Nicolas Duchêne
Produkcja: Francja 2006.
………………….
10.08.2014
Foto: archiwalne

Noc z 25 na 26 kwietnia 1986 roku, zasadniczo zmieniła losy ZSRR. BITWA O CZARNOBYL — film dokumentalny
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

..........................................................
EPRAWDA — włącz newsletter | wynajmij redaktora
Jeden komentarz
  1. Oglądalem ten film już 3 razy przy różnych okazjach i zawsze wywiera ogromne wrażenie. To co tam się działo było niesamowite, choć to nie jest właściwe słowo.

Co o tym sądzisz?

Komentarz może nie być widoczny od razu.
Prosimy poczekać cierpliwie na moderację.
Obrażliwe wypowiedzi będą usuwane.