Mogłoby się wydawać, że jest to jedynie oskarżenie systemu, znajdujące mocne potwierdzenie w słowach znanych myślicieli. Że to zwykłe przypomnienie faktów, które wszyscy — zdawałoby się — dobrze znamy. Ale jest to również film o przyjaźni. Film o zdradzie. I o tym, jak różne przybiera twarze.
Kontrowersyjny dokument z 2007 roku o byłym agencie FSB — Aleksandrze Litwinience — zmarłym w Londynie po otrzymaniu śmiertelnej dawki radioaktywnego polonu. Antyputinowski film, nad którym prace rozpoczęły się jeszcze przed śmiercią Litwinienki, obnaża politykę Kremla i metody działania FSB (dawnego KGB). Jakże aktualny staje się dzisiaj, w kontekście zaangażowania strony rosyjskiej w wojnę na Ukrainie, śmierci Borisa Niemcowa czy rozpoczętych w ostatnim czasie nalotów na Syrię. — Beata Kołodziejczyk
…………….
BUNT. SPRAWA LITWINIENKI
Reżyseria: Andriej Niekrasow
Montaż: Olga Konskaya, Andriej Niekrasow
Produkcja: Olga Konskaya
……………………………….
Andriej Lwowicz Niekrasow (ur. 1958 w Petersburgu) — rosyjski reżyser i scenarzysta, dokumentalista, często krytykujący politykę Kremla. Studiował w szkole filmowej w Leningradzie i w Bostonie. Na paryskiej Sorbonie obronił magisterium z literatury i filozofii. Karierę filmową rozpoczął jako asystent Andrieja Tarkowskiego przy filmie Ofiarowanie (1986). Autor filmów dokumentalnych, programów telewizyjnych oraz spektakli teatralnych, realizowanych w kraju i za granicą. Nagradzany na festiwalach w Cannes, Heidelbergu, Moskwie i Kopenhadze. W 2011 roku otrzymał nagrodę międzynarodowego PEN Clubu „Oxfam Novib/PEN Award for Freedom of Expression”*. Dwa najgłośniejsze filmy Niekrasowa to Disbelief (2004) i Bunt. Sprawa Litwinienki (2007). W filmach tych sugeruje metody działania Federalnej Służby Bezpieczeństwa przy pozbywaniu się politycznych wrogów (sugestia taka dotyczy Aleksandra Litwinienki i Anny Politkowskiej), a także – przy prowokacjach na skalę masową (sugestia dotyczy udziału FSB przy głośnych akcjach terrorystycznych w Rosji).
………….
*www.pen-international.org
Foto: materiały prasowe
04.10.2015

BUNT. SPRAWA LITWINIENKI — film dokumentalny Andrieja Niekrasowa [trailer]
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

..........................................................
EPRAWDA — włącz newsletter | wynajmij redaktora

Co o tym sądzisz?

Komentarz może nie być widoczny od razu.
Prosimy poczekać cierpliwie na moderację.
Obrażliwe wypowiedzi będą usuwane.