Jeżeli bywasz na stronie 4chan lub przynajmniej o niej słyszałeś, to znaczy, że jesteś “kimś” — a nie tylko twiterowo-fejsbukowo-reklamowym armatnim mięsem. 4chan.org to elita sieci. Nie w sensie zamożności czy pozycji społecznej ale wolności i niezależności. Strona ta, założona w 2003 roku w sypialni pewnego piętnastolatka z Nowego Jorku, została określona przez brytyjski The Guardian mianem obłąkanej, młodocianej, błyskotliwej i niepokojącej. To jedno z niewielu, o ile nie jedyne miejsce w Internecie gdzie użytkownicy na tak dużą skalę, mogą wciąż publikować swoje posty anonimowo. Anonimowo, czyli po angielsku “anonymous” — dokładnie tak jak nazwa słynnego hakarskiego stowarzyszenia, które pomogło w znacznym stopniu obalić egipski reżim Hosniego Mubaraka. Anonymous w swoich białych maskach Guy’a Fawkes’a narodził się właśnie na 4chanie. Z czego tak naprawdę, oprócz hakerskiej elity, znany jest 4chan? Z tego, że to tam po raz pierwszy w Internecie, zaczęły się ukazywać tzw. “memy”, czyli karykaturalne obrazki połączone z ironicznym komentarzem. Pierwszymi memami były tzw. “Lolcats” — zdjęcia domowych kotków, opatrzone surrealistycznymi komentarzami.

C.GRETKUS — 4chan czyli elita Internetu

Najpopularniejszy dział 4chan-a to dział /b/, znany jako „dowolny” (random), na którym zakazane jest jedynie zamieszczanie dziecięcej pornografii. Portal Gawker.com stwierdził, że „czytanie /b/ rozpuści ci mózg”. Źródło: materiały prasowe

Później przyszła kolej na tzw. “rickrolling”, czyli memy z człowiekiem o nazwisku Rick Astley — piosenkarzem znanym z nieśmiertelnego przeboju Never Gonna Give You Up. Często się zdarzało, że hakerzy z 4chana umieszczali taki mem z podobizną Ricka pod linkami oficjalnych i szanowanych witryn internetowych. Złośliwi twierdzą, że sukces tych memów przyczynił się w znacznym stopniu do rewitalizacji przybladłej kariery Ricka. Kolejnym słynnym memem ze stajni 4chana był tzw. “Pedobear”, czyli misio-pedofil, służący do niszczenia osobników przyłapanych na próbach molestowania dzieci online. Wyobraźmy więc sobie blog, stronę, portal społecznościowy, gdzie nie obowiązują żadne zasady, gdzie nie ma czegoś takiego jak “rejestracja”, gdzie gromadzi się cała intelektualna, młoda, zbuntowana i niepokorna elita anglojęzycznej sieci.

Brzmi intrygująco — i tak właśnie jest. Dodajmy do tego fakt, że tych ludzi nikt nie kontroluje, nie okłamuje i nie oszukuje, gdyż w ogromnej większości to eksperci, którzy informatyczną wiedzę wyssali z dymu wypalonych blantów. W dodatku anonimowi — co nadaje całej tej społeczności ulotną aurę tajemniczości. Czy 4chan to tylko jak twierdzą ich wrogowie wulgarni elektroniczni wandale, czerpiący chorą satysfakcję z niszczenia i wyśmiewania innych? Nie sądzę. 4chan to prekursorzy nowych idei — a mówiąc górnolotnie — ostatni strażnicy wolności Internetu. Od dawna stało się jasne, że wielkie korporacje i rządy najbogatszych państw chcą ocenzurować i kontrolować Internet. Nie udaje im się to w dużej mierze, dzięki działalności niezależnych grup i środowisk społecznych, wywodzących się z Anonymous i 4chan. Zwykłym śmiertelnikom, dla których szczytem internetowej inwencji jest posiadanie konta na “fejsie”, może się wydawać niepojęte to, że komuś jeszcze chce się o coś walczyć i przeciwko czemuś buntować.
 
………………………………………
C. Gretkus (1970) — wydawca portalu Eprawda, fotograf, fotoreporter. W latach 90-tych publikował opowiadania i wiersze w legendarnym warszawskim magazynie literackim bruLion. W 1995 roku w MOK wydał tom wierszy pt. “Szept i wrzask”. W 1999 r. ukończył 3-częściowy poemat prozatorski “Czarne Światło”, od 2013 r. dostępny na Amazon i Smashwords pod angielskim tytułem “Puff of Black”. W latach 2008-2012 fotoreporter współpracujący z magazynem The Polish Times i agencją fotograficzną London News Pictures (LNP).
………………..
02.05.2014 | Więcej: Puff of black

Slider

Wulgarni, elektroniczni wandale. C.GRETKUS — 4chan czyli elita Internetu
23 votes, 4.09 avg. rating (82% score)

..........................................................
EPRAWDA — włącz newsletter | przekaż wsparcie
[19] Komentarze
  1. Jest jeszcze jedna dobra zagrywak 4chanowców – chłopaki kompletnie rozsławili 15-letnią dziewczynę znaną fanom jako Boxxy, co jest mega przykładem ich destrukcyjnych możliwości. Lasia wrzuciła do sieci filmik nagrany dla kolegi. Video trafiło na 4chana i rozpętał się Armagedon. Dziewczyna miałą charakterystyczną urodę, specyficzną mimikę , więc z miejsca zdobyła rzesze fanów, ale i hejterów. Walka jaka pomiędzy nimi rozgorzała doprowadziła do awarii serwerów 4chan i zamknięcia na krótko serwisu. Oryginalne i poprzerabiane fotki Boxxy rozpłynęły się po sieci. Zhakowano jej dane personalne, adres i numeru telefonu, foty oraz prywatne rozmowy, nazwiska przyjaciół. By uciec przed szaloną, musiała się przeprowadzić. LOL

  2. Ludzie tacy jak Madonna, Brad Pitt, Jennifer Lopez, całe Hollywood czci szatana. Tylko dlatego są sławni i bogaci. Sprzedali dusze diabłu, zabijają zwierzęta, piją krew, składaja ofiary. Nawet z ludzi. I co z tego? To nic nowego. Robili to królowie, księża, papieże od średniowiecza.

  3. Ten cały wykop to jest tak naprawde marionetka szatana, naszego papieża świętego polaka obrażają, i myślą że są zabawni, a tak naprawde sprzedali dusze szatanowi! Ja wiem, bo mam znajomego informatyka, co włamał sie im na serwery i okazuje sie że HASŁO TO 666!!!!!!!!!!!! Ja nie rozumiem jak można oddawać dusze szatanowi! A NA DODATEK W UMOWIE PRZY REJSTRACJII JEST NAPISANE “ZGADZAM SIĘ NA ZAPRZEDANIE DUSZY SZATANOWI”!!!!!!!! LUDZIE OBUDŹCIE SIĘ NIM BĘDZIE ZA PÓŹNO! Ja już głoszę prawdę w internecie! Jezus naszym panem!

  4. Jeżeli Eprawda utrzyma swój dotychczasowy poziom, to będzie nową elitą polskiego internetu. Tylko nie wolno karmić troli i wpuszczać tu dzieciaków.

  5. Kilka cytatów z Nonsensopedii – “W ostatnim czasie Wykop.pl został przejęty przez komitet wyborczy JKM i stał się główną stroną tego komitetu, pełniącą kluczową rolę propagandową.”…i tutaj – “Społeczność owego serwisu uważa się za nadludzi, wyśmiewa wszystko co można znaleźć w internecie. Użytkownicy prowadzą długie i monotonne dyskusje na temat swej wyższości i inteligencji pod każdym wykopem, co staje się zrozumiałe biorąc pod uwagę brak życia poza internetem.”

  6. Nie chodze na wykop ale to chyba jasne , że tych 2 stron nie ma sensu nawet porównywać. Na wykop trzeb a sie logować, na 4 chan nie, tylko nie o to chodzi. 4chan tworzył historię sieci i brał udział w wielu politycznych akcjach o międzynarodowym znaczeniu.

  7. Tu Anonymous Poland gratulujemy fantastycznie napisanego artykułu i zapraszamy na board /pol/ na 4chanie, przeznaczony specjalnie dla Polaków
    zapraszamy także na naszą filię w Polsce, portal wykop.pl
    Pozdrawiamy

  8. W Polsce też jest marna imitacja 4chana – Wykop.pl. Tylko, że o ile na 4chanie wrzuca się śmieszne koty, o tyle na Wykopie wrzuca się wulgarne i obrzydliwe grafiki z Papieżem Polakiem Janem Pawłem II i przedstawia się go jako pedofila, zbrodniarza, gwałciciela – kiedy to pierwszy raz zobaczyłem u wnuka na monitorze, to aż mnie zapowietrzyło. To skandal, że w katolickim kraju, dla którego nasz Wielki Święty Rodak zrobił tak wiele i nie był byle kim, tworzy się takie obrzydliwości. Wykop.pl powinien zostać zamknięty i ocenzurowany.

  9. >4szambo
    >elita
    No chyba [netykieta] nie. W 2006-2007 to było coś godnego uwagi teraz to takie same gówno jak fejsbuki czy inne portale dla [netykieta]

  10. W polsce tez mamy 4chana – portal Wykop.pl – tylko, że zamiast o szczytne idee robią wstrętne kawały polegające na obrazaniu rapera Magika i Papieża Polaka :/ wpiście sobie w yt ‘wykop papież’. Szkoda, że takie narzędzie jak 4chan musi być wykorzystywane przez wykopków jako zwykła zabawka do szerzenia ich nihilistycznych upodobań…

Co o tym sądzisz?

Komentarz może nie być widoczny od razu.
Prosimy poczekać cierpliwie na moderację.