Ambitny obserwator współczesnego świata, prędzej czy później musi zadać sobie pytanie: które miasto w XXI wieku zasługuje na miano pioniera nowoczesności. Kto wyznacza kierunki postępu technologicznego? Gdzie rodzi się przyszłość? Architektura, która zaprzecza prawom ciążenia. Budynki konstruowane w technologii druku 3D. Samojezdne samochody i transport tunelami pneumatycznymi. Czy to wszystko brzmi jak lista wynalazków przyszłości? Nie, ponieważ w Dubaju jutro staje się dzisiaj. To miasto, które dzięki swoim ambitnym projektom architektoniczno-technologicznym — tym planowanym, oraz tym zrealizowanym — jako jedyne na świecie zasługuje na miano miasta przyszłości.

Olimpiada robotów

Spójrzmy na fakty. W grudniu 2018 roku w Dubaju zostanie otwarte Muzeum Przyszłości (Museum of the Future), które będzie służyć jako platforma do prezentowania najdonioślejszych projektów z zakresu nowych technologii i innowacji, w nadchodzącej szybkimi krokami erze postwydobywczej (post-oil future). W 2017 roku w Dubaju startuje Olimpiada Robotów (Robot Olympics). Organizatorzy na początek zaplanowali dziewięć konkurencji sportowych: wyścigi pojazdów samojezdnych, wyścigi dronów sterowanych i samosterowanych, sprint robotów, piłka nożna robotów, pływanie robotów, tenis stołowy robotów, zapasy robotów, a nawet cyfrowy triathlon robotów. Michael Phelps nie będzie miał z pewnością powodów do zadowolenia.

The Tower (wieża) — najwyższa budowla swiata połozona nad przystanią Dubai Creek, której budowa zostanie ukończona w 2020 roku. Foto: materiały prasowe

The Tower (wieża) — najwyższa budowla swiata połozona nad przystanią Dubai Creek, której budowa zostanie ukończona w 2020 roku. Foto: materiały prasowe


Czym jest Wieża (The Tower)?
Jest najnowszym architektonicznym cudem stolicy Zjednoczomych Emiratów Arabskich, którego ukończenie i otwarcie zaplanowano w 2020 roku. Wieża będzie iglicą o wysokości 928 metrów, której koszty budowy oszacowano na miliard dolarów. Ta strzelista budowla z połyskliwego metalu, będzie zatem o 100 metrów wyższa od słynnego drapacza chmur Burj Khalifa, sportretowanego w 3 części filmu Mission Impossible, z Tomem Cruisem w roli głównej. W iglicy znajdzie swoje miejsce modny hotel, butiki, restauracje, pionowe ogrody, oraz platforma widokowa obejmująca całą panoramę miasta (360 stopni).

Najbardziej ambitne przedsięwzięcie

We wrześniu 2017 roku Fundacja Rozwoju w Dubaju, ogłosi konkurs na zaprojektowanie i wdrożenie systemu pneumatycznego transportu (hyperloop system), łączącego Dubaj z oddalonym o 105 kilometrów miastem Fujairah. Jeżeli ten przełomowy projekt się powiedzie, to dystans między Dubajem a Fujairah będzie można pokonać w mniej niż 10 minut. Napęd pnemumatyczny ma również zamiar wykorzystać spółka DP World, do transportu cargo z portu Jebel Ali do baz w głębi lądu.

W 2016 roku Dubai zaprezentował pierwszy na świecie biurowiec, wykonany całkowicie w technologii druku 3D. Wybudowanie tego budynku o futurystycznych kształtach, zajęło arabskim inżynierom jedynie siedemnaście dni.

O dronach słyszał każdy. W marcu zeszłego roku Dubaj gościł u siebie Międzynarodowy Wyścig Dronów (World Drone Prix) — pierwszy i jedyny w swoim rodzaju. Ponad 150 zawodników, na 591 metrowym, specjalnie do tego celu skonstruowanym obiekcie, rywalizowało ze sobą w kateogorii pilotażu i akrobacji dronów. Zwycięzcą okazał się brytyjski nastolatek, który zainkasował nagrodę w wysokości 250 tys dolarów.

Piramida Ziggurat (Ziggurat Pyramid) jest z pewością najbardziej ambitnym przedsięwzięciem Dubaju. W założeniach ma to być budowla w kształcie piramidy, która zdolna będzie pomieścić milion mieszkanców. Będzie to zatem całkowicie samowystarczalne mini miasto, zasilane odnawialnymi żródłami energii i wyposażone w samojezde pojazdy, przemieszczające się na wielu poziomach. Skoro mówimy o samojezdnych pojazdach, należy wspomnieć, że szejk Mohammed bin Rashid al Maktoum — emir Dubaju, wiceprezydent i premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ogłosił, że do 2030 roku, 25% wszystkich samochodów poruszających sie po drogach Dubaju, będą stanowić pojazdy samojezdne. Jeżeli te zamierzenia się powiodą, Dubaj stanie się miastem o najlepszej i najbezpieczniejszej komunikacji na świecie.

Dubaj wysuwa się na prowadzenie w architektonicznym wyścigu zbrojeń. Wielkie pieniądze i duża wyobraźnia owocują projektami takimi jak Ziggurat - piramida przyszłości. Foto: Wikipedia

Dubaj wysuwa się na prowadzenie w architektonicznym wyścigu zbrojeń. Wielkie pieniądze i duża wyobraźnia owocują projektami takimi jak Ziggurat – piramida przyszłości. Foto: materiały prasowe


Na koniec opowiedzmy o tym, co wydaje się tak nieprawdopodobne, że nawet scenarzyści filmów fantastyczno-naukowych drapią się po głowie z niedowierzaniem. Dubaj leży w suchej i gorącej strefie klimatycznej — intensywne opady deszczu są tutaj rzadkością. Dlatego władze miasta, by raz na zawsze rozwiązać problem suszy, postanowiły wybudować sztuczną… górę, dzięki której mikroklimat zmieni się na tyle, że w naturalny sposób zaczną występować nad Dubajem opady deszczu. Obliczono, że taka góra, wybudowana czy usypana ręką człowieka musiałaby mieć rozmiary Mont Blanc W Alpach (4,809 m).

Czy te wszystkie przykłady potwierdzają tezę, że zachodnie mocarstwa straciły palmę pierwszeństwa w cywilizacyjnym wyścigu? Jedno jest pewne — cywilizacja arabska nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.
 
……………………………………..
C. Gretkus (1970) — wydawca portalu Eprawda, fotoreporter. W latach 90-tych publikował opowiadania i wiersze w legendarnym warszawskim magazynie literackim bruLion. W 1995 roku w MOK wydał tom wierszy pt. “Szept i wrzask”. W 1999 r. ukończył 3-częściowy poemat prozatorski “Czarne Światło”, od 2013 r. dostępny na Amazon i Smashwords pod angielskim tytułem “Puff of Black”. W latach 2008-2012 fotoreporter współpracujący z magazynem The Polish Times i agencją fotograficzną London News Pictures (LNP).
……………………….
05.02.2017 | Więcej: Puff of black

Slider

C. GRETKUS Miasto przyszłości
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

..........................................................
EPRAWDA — włącz newsletter | przekaż wsparcie
Jeden komentarz

Co o tym sądzisz?

Komentarz może nie być widoczny od razu.
Prosimy poczekać cierpliwie na moderację.