Czy można ulepszyć świat? Większość z nas bez zastanowienia odpowiada: “Nie, bo ludzie musieliby się zmienić”. Otóż można zmienić świat a człowiek, który wie jak to zrobić nazywa się Jacque Fresco. Często zdarza się, że podczas swoich wykładów i prelekcji na całym świecie, Fresco nie przebiera w słowach: “Cały ten system jest gówno wart”, “politycy to najwięksi durnie”, “religia i patriotyzm to zaraza”. Z pewnością takie określenia nie przysparzają mu sympatii w oficjalnych mediach i kręgach władzy. Jednak Fresco nie dba o polityczną poprawność, ponieważ nie jest politykiem, ale naukowcem i wizjonerem. Ktoś może zapytać: “Co to w ogóle znaczy, ulepszyć świat. Czy ten, który mamy jest zły?”. Fresco odpowiada, że lepszy świat, to świat bez wojen, głodu, ubóstwa, przestępczości, bezrobocia, cierpienia i strachu. Ale jak tego dokonać? Odpowiedź jest prosta — Projekt Venus.

Jacque Fresco -- amerykański inżynier, architekt i futurolog. Foto:

Jacque Fresco — amerykański inżynier, architekt i futurolog. Foto: materiały prasowe projektu Venus


Zlokalizowany na terenach centralnej Florydy w USA, składający się z dziesięciu budynków rozmieszczonych na powierzchni 25 akrów, zaprojektowanych przez samego Fresco — jest jednocześnie centrum edukacyjnym i “miastem przyszłości”, zbudowanym zgodnie z założeniami tzw. “ekonomii zasobów naturalnych”. Centrum edukacyjne Venus głosi, że najważniejszym celem człowieka powinno być dążenie do rozwoju i edukowania społeczeństwa w kierunku globalnej, naturalnej i odnawialnej ekonomii zasobów naturalnych. Fresco i jego współpracownicy obliczyli, że w systemie ekonomii odnawialnej cała populacja ludzka na Ziemi jest w stanie sama się wyżywić. Naukowiec uważa, że mamy pod dostatkiem zasobów naturalnych na Ziemi, tak aby zaspokoić wszystkie podstawowe potrzeby ludzkie. Problemem jest bezmyślne, nierównomierne i niesprawiedliwe rozmieszczenie tych “ludzkich populacji”.

Mówiąc w uproszczeniu, bogate i silne państwa mają przestrzeń i surowce a kraje biedne są przeludnione i wyjałowione. Stan ten utrzymywany jest sztucznie, za pomocą siły, czyli armii, policji i całego systemu granic i kontroli.

Obecna ekonomia oparta na nieracjonalnych zasadach, niszczy bezpowrotnie zasoby naturalne naszej planety. Fresco uważa, że wszystkie państwa muszą zacząć ze sobą rozmawiać i współpracować, aby racjonalnie i mądrze “rozłożyć” ludzką populację na wszystkich kontynentach. Należy przestać się zbroić i zacząć inwestować w technologie odnawialnej energii. Trzeba zlikwidować granice i zacząć budować miasta ekologiczne, które mogą na przykład wodę pitną czerpać nie z rzek, ale z opadów deszczu. Zamiast budować wielkie kontenerowce i transportować towary przez wszystkie oceany, lepiej wybudować fabryki lokalnie, tam gdzie te towary są potrzebne. Fabryki te powinny mieć możliwość produkcji wielu towarów, tak aby można było dostosować produkcje do potrzeb danej społeczności. Wszystkie te technologie, wszystkie patenty powinny być darmowe, tak aby nie tworzyć między krajami barier technologicznych.
Jednym słowem Jacque Fresco nie jestem marzycielem i fantastą. Jest wynalazcą, inżynierem i architektem. On po prostu dokonał wszystkich potrzebnych kalkulacji i stwierdził: “To jest nie tylko możliwe, ale absolutnie wykonalne”. Wszystko zależy tylko — albo aż — od woli samych ludzi. Tutaj niestety wracamy do kwestii z początku tego felietonu: “Nie, bo ludzie musieliby się zmienić”.
………………………………………
C. Gretkus (1970) — wydawca portalu Eprawda, fotograf, fotoreporter. W latach 90-tych publikował opowiadania i wiersze w legendarnym warszawskim magazynie literackim bruLion. W 1995 roku w MOK wydał tom wierszy pt. “Szept i wrzask”. W 1999 r. ukończył 3-częściowy poemat prozatorski “Czarne Światło”, od 2013 r. dostępny na Amazon i Smashwords pod angielskim tytułem “Puff of Black”. W latach 2008-2012 fotoreporter współpracujący z magazynem The Polish Times i agencją fotograficzną London News Pictures (LNP).
………………
11.09.2013 | Więcej: Puff of black

Slider

Stan ten utrzymywany jest sztucznie, za pomocą siły, czyli armii, policji i całego systemu granic i kontroli — kim jest Jacque Fresco?
14 votes, 4.14 avg. rating (83% score)

..........................................................
EPRAWDA — włącz newsletter | przekaż wsparcie
[8] Komentarze
  1. Ludzie z Zeitgeist się nie mylą ale przygotowywują grunt pod przyszłe super-państwo, gdy reszta ludzkości zostania świadomie wytruta jakimś genetycznie zmodyfikowanym wirusem. Wtedy ich idee ekonomii naturalnych zasobów sprawdzą się znakomicie.

  2. Ludzie z Zeitgeist się mylą. Pieniądze nas wyzwoliły. Obecnie znany system monetarny zapewnia w miarę spokojny rozwój i światowy pokój. Ludzie mają w genach przemoc i egoizm więc walka o pieniądze trzyma nas wszystkich za pysk i nie musimy się zabijać o jedzenie. Zaden inny system nie ma racji bytu. Co nie znaczy, że nie ma wad.

  3. Tu nie chodzi o “komunę” z czasów PRL…tylko o system oparty o najnowsze rozwiązania i zdobycze techniczne.Tak czy owak przeciwko niemu stoi rzesza oligarchów.

  4. Jaki komunizm? On mówi o dobrowolnej współpracy wszysttkich państw. Dobrowolnej…Mozan by to porównać do jedengo światowego rządu w jednym wielkim kraju gdzie nie ma granic. Jednak do tego nigdy nie dojdzie bo ludzie do tego nie dojrzeli i wolą się pozabijać niż ze sobą dogadać…

Co o tym sądzisz?

Komentarz może nie być widoczny od razu.
Prosimy poczekać cierpliwie na moderację.