Powiem to cynicznie ale szczerze — wojna jest dobra. Powiadacie, że dobra sprawa uświęca nawet wojnę? A ja mówię wam: dobra wojna uświęca każdą sprawę — to słowa Fryderyka Nietzschego — kontrowersyjnego niemieckiego filozofa, znanego z tego, że obwieścił śmierć Boga. Ale wracając do tematu. Tak, wojna jest dobra ponieważ samce rodzaju ludzkiego to drapieżniki, które w głębi duszy kochają przemoc. W każdym sklepie z zabawkami podstawowym towarem są karabiny-atrapy, plastikowe czołgi i pistolety na wodę. Podczas każdej kolejnej militarnej interwencji USA, dziennikarze w news-roomach wszystkich wielkich redakcji, zaczynają piać z zachwytu i zacierać ręce z zadowolenia —

wreszcie jest o czym pisać.

Na przysłowiowych “ulicach” i forach internetowych nie dyskutuje się o moralnej kondycji człowieka i bezimiennych ofiarach z odrąbanymi przez tomahawki głowami, ale o tym kto jest silniejszy, kto ma lepsze uzbrojenie, kto “nie ma żadnych szans”. Wojna to ukochana gra “wielkich tego świata”. Piszę to w cudzysłowie, ponieważ jedyne co mają w sobie “wielkiego” Ci psychopaci i utracjusze, to ich własne ego. Dzięki temu, że wybucha wojna, nagle z letargu budzi się światowy establiszment. Kto ma największą władzę na arenie międzynarodowej. Kogo głos liczy się najbardziej. Kto rozdaje karty? Wojna to właśnie testuje. Wojna w Syrii wydawała się do tej pory odległa i nieważna. To się zmieniło od kiedy USA zaczęło się przygotowywać do militarnej interwencji. A więc nowa, dobra wojna… Półki w magazynach broni, aż uginają się pod ciężarem rdzewiejących rakiet manewrujących typu “cruise” o pułapie operacyjnym od 7 do 150 metrów. Generałowie ziewają z nudów w koszarach. Piloci nie mają do czego strzelać, bo ile razy można latać w kółko nad Oceanem Indyjskim. Rosjanie sprzedali Syryjczykom nowe pociski przeciwlotnicze po okazyjnej cenie, więc nadarza się okazja żeby je przetestować.

Wojna to największe show świata,

na które jak na zbawienie czekają wszystkie telewizje i portale. Wojna to jest najlepszy biznes. Wojna to darmowy poligon. Nie wymyślono nic lepszego. Najpierw trzeba zniszczyć stare uzbrojenie, żeby można było wyprodukować nowe. Taaak… wojna jest dobra. Już się nie mogę doczekać.

………………………………………
Krzysztof C. Gretkus (1970) — wydawca portalu Eprawda, fotoreporter. W latach 90. publikował opowiadania i wiersze w legendarnym warszawskim magazynie literackim bruLion. W 1995 r. wydał tom wierszy pt. “Szept i wrzask”. W 1999 r. ukończył poemat prozatorski “Czarne Światło”, od 2013 r. dostępny na Amazon i Smashwords pod angielskim tytułem “Puff of Black”. W latach 2008-2012 fotoreporter współpracujący z magazynem The Polish Times i agencją fotograficzną London News Pictures (LNP).
………………..
11.09.2013 | Więcej: Puff of black

C. GRETKUS Sztuczna inteligencja

ARTYKUŁ | C. GRETKUS

Kto jest kim w branży AI

ARTYKUŁ | C. GRETKUS

Elita Internetu

ARTYKUŁ | C. GRETKUS

Historyczne fakty

ARTYKUŁ | C. GRETKUS

Historia. Fakty. Medycyna

C. GRETKUS Nie instaluj -- instalacje uliczne

FELIETON | C. GRETKUS

11 przykazanie artystów

C. GRETKUS Demokracja feudalna -- felieton

FELIETON | C. GRETKUS

Decentralizacja państwa

C. GRETKUS Kim był Jacque Fresco? -- felieton

ARTYKUŁ | C. GRETKUS

Nowy świat

C. GRETKUS (Nie)reklamowalni -- felieton

FELIETON | C. GRETKUS

Daleko od OK

C. GRETKUS Hejt po polsku -- artykuł

FELIETON | C. GRETKUS

Lubimy krytykować

 C. GRETKUS (Nie)jesteś produktem

FELIETON | C. GRETKUS

Po której jesteś stronie?

C. GRETKUS "Miasto przyszłości"  -- Dubaj

ARTYKUŁ | C. GRETKUS

Jesteśmy w Dubaju

Najważniejsze zdjęcie świata

FELIETON | C. GRETKUS

Malcolm Browne. 1963

previous arrow
next arrow
Slider

Dłuższa dygresja na temat piękna świata. C. GRETKUS Wojna jest dobra
23 votes, 4.35 avg. rating (87% score)

..........................................................
EPRAWDA — włącz newsletter | wynajmij redaktora
[2] Komentarze
  1. Cyniczny tekst ale prawdziwy dle jednej ze stron – rowniez tej cynicznej. Ludzie ktorzy traca swoich bliskich na wojnie, skomentowaliby ten tekst wiazanka najgorszych przeklenstw.

  2. Ludzie nigdy nie byli cywilizowani. Ludzie sa jak wilki. Jedna sfora walczy z druga o terytorium i pozywienie. Tak juz bedzie zawsze, dopoki nei wyginiemy.

Co o tym sądzisz?

Komentarz może nie być widoczny od razu.
Prosimy poczekać cierpliwie na moderację.
Obrażliwe wypowiedzi będą usuwane.