Dzikie zwierzęta wypłoszone ze swojego naturalnego środowiska i zapędzone do sztucznie zaprojektowanej przestrzeni, której nie rozumieją i która ich przeraża — tak w wielkim skrócie można opisać prace Dawida Czycza — młodego, docenionego artysty z Krakowa. Dawid wypracował swój własny styl malarski, co jest niewątpliwą zaletą i co uświadamia nam jaką potężną intelektualną mocą dysponuje sztuka.
[Fotoreprodukcje: Dawid Czycz źródło: portfolio]

previous arrow
next arrow
Slider

Artysta sięga w swych pracach w sfery trudno dostępne a nawet dla umysłu zakazane, pokazując mroczne, tragiczne, czasem zabawne strony ludzkiej podświadomości. Jest w nich ciekawość świata lub inaczej mówiąc, potrzeba znalezienia się w innym wymiarze. Jednak to nie jest droga bez wyjścia. W tych wizjach widać również drzwi prowadzące do bezpiecznej codzienności. Autor wyraźnie pokazuje, że w tym surrealistycznym środowisku może nas czasem spotkać przykre rozczarowanie. To nie jest rajski ogród. To raczej wyspa doktora Moreau. Dlatego na szczęście w wyobraźni, zwierzęta na jego obrazach mogą w każdej chwili powrócić na zielone łąki natury. — Andrzej Syska Szafrański
…………………..
“Woodland” przypomina bardziej zoo lub cyrk, niż naturalne środowisko zwierząt. To scena dla różnych wydarzeń – zwierzęta prezentują się na niej w pełnej okazałości, odgrywają różne role lub oczekują na prezentację. Oglądamy je przez lornetkę, dzięki czemu możemy zobaczyć je bardzo dokładnie, mając pewność, że się nie spłoszą.
“Woodland” to także nazwa materiału maskującego typu moro, co nawiązuje do motywu przykrywania, ukrywania się pod tkaniną. Inspiracją do powstania tych obrazów były stare grafiki przedstawiające zwierzęta w typowych dla nich sytuacjach. Często wyrwane z szerszego kontekstu, skoncentrowane na przedstawieniu danego motywu. Zainspirował mnie również wczesnorenesansowy sposób przedstawiania draperii w niemal abstrakcyjny sposób. “Woodland” to trzecia indywidualna wystawa Dawida Czycza w Zderzaku. Pierwsza „O wadach” odbyła się w 2010 roku, druga „Ciała stałe” w 2011. W obrazach prezentowanych na obecnej wystawie przykuwają uwagę niespotykane wcześniej, a cieszące oko zestawienia kolorów, np. purpury i oranżu, delikatnego seledynu i bladego różu, stosowane w dawnych iluminarzach i florenckim malarstwie renesansowym.

………………………….
Dawid Czycz (1986) — mieszka i pracuje w Krakowie. W 2011 obronił dyplom na krakowskiej ASP w pracowni prof. Leszka Misiaka. Debiutował w Zderzaku na zbiorowej wystawie „Science & Fiction” (2009). Jest malarzem o rozpoznawalnym stylu, zaliczanym do grona nowych surrealistów. Chętnie posługuje się parabolą, układa swoje prace w narracyjne sekwencje. Trochę śmieszy, trochę straszy. Ciekawi go komiczna strona życia — jego humor oscyluje od makabreski do liryzmu. Prace Dawida Czycza pokazywane były w kraju i zagranicą, na wystawach m.in. w Berlinie, Wiedniu, Londynie, Paryżu.
……………….
09.04.2015 | Więcej: Portfolio|Galeria Zderzak

DAWID CZYCZ oswaja dzikie zwierzęta ludzkiej podświadomości
6 votes, 4.67 avg. rating (92% score)

..........................................................
EPRAWDA — włącz newsletter | wynajmij redaktora
Jeden komentarz

Co o tym sądzisz?

Komentarz może nie być widoczny od razu.
Prosimy poczekać cierpliwie na moderację.
Obrażliwe wypowiedzi będą usuwane.