Tradycyjnemu malarstwu przybył kolejny konkurent — Jarek Kubicki — designer, fotograf, dyrektor artystyczny, absolwent ASP w Gdańsku. Gdy pierwszy raz zobaczyłem te obrazy, poczułem zaskoczenie i pomyślałem sobie w duchu: “to jest piękne”. W nowoczesnej sztuce wizualnej, używanie komputera bywa niebezpieczne. Niedoświadczeni artyści, oszołomieni łatwością tworzenia, zaczynają się gubić. Popadają w kicz lub patos. Psują opinię grafice komputerowej. Jarek Kubicki przywraca równowagę, udzielając lekcji wrażliwości. Jego prace nadają sens setkom milionów obrazów w sieci. Mamy tu mistykę, lekkość, finezję, prostotę, przesłanie, opowieść o człowieku. Mamy podróż w czasie. Mamy otwarte drzwi do innego świata.
[Grafika: Jarek Kubicki źródło: portfolio]

previous arrow
next arrow
Slider

Najwyraźniej to, co robi nazywa obróbką zdjęć. Przypuszczam, że w najbardziej surowym sensie tego określenia, to są zdjęcia, jednak mi obróbka zdjęć kojarzy się z tym, co robię w nudne niedzielne popołudnie podczas korzystania z programu Aperture. Jednak nawet gdybym resztę życia spędził przed komputerem, nie byłbym w stanie stworzyć czegoś takiego. Czy to naprawdę jest cyfrowe? Nie ma żadnej farby? Powiedz Jarek jak Ty to robisz? Nie bądź taki tajemniczy. Rzadko zdarza się zobaczyć tak piękne prace w internecie, gdzie niemal wszystko już pokazano. — Nonsense Society, 4.2009

Przekazywanie komunikatu

To z pewnością artysta oryginalny. Przez lata wypracował sobie niepowtarzalny, niezwykle perfekcyjny styl. Jego kunszt i warsztat widać na każdym kroku. Z lekkością bawi się wszystkimi możliwymi technikami. Bogactwo faktur, kształtów, odcieni — to wszystko tkwi w jego malarstwie, rysunku, fotografii, a także w video art. Sztuka, którą tworzy autorsko, jest dość surrealistyczna. Granica pomiędzy realnością i fikcją zaciera się, świat jego dzieł jest niepokojący, przyglądamy się obrazom naładowanymi emocjami. Autor szpera w zakamarkach ludzkiego umysłu, inspiruje się człowiekiem, a w szczególności kobiecą tajemniczością. Na wyjątkową uwagę zasługują tzw. foto-manipulacje. Na nich właśnie podziwiamy kobiece piękno, przeplatane z wyczuwalnym poruszeniem, zamieszaniem, czymś nadnaturalnym. To dzieła wybitne, charakterystyczne i jedyne w swoim rodzaju. Jest sztukmistrzem. Nie narzuca swojej wizji, jedynie przekazuje pewien komunikat, nie tłumaczy go. Nie chce być narratorem, jego celem jest wprowadzenie widza w dany temat — a sam oglądający ma dopiero wyrobić sobie własne zdanie. Każdy ma przecież zupełnie inne postrzeganie świata.
Działając na polu reklamowym, artysta może się poszczycić równie imponującym dorobkiem. Tworzył dla największych firm w Polsce. Jego dokonania są zdumiewające, a nieprzeciętne projekty można odkrywać w zasadzie na każdym kroku w życiu codziennym. We wszystkich pracach wydaje się, iż wyobraźnia Jarka Kubickiego nie ma granic i zawsze jest coś fascynującego do odkrycia
. — Sztuka Sztuka, 1.10.2013
……………………..
Jarek Kubicki (1976) — gdańszczanin. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Wydział Wzornictwa Przemysłowego). Laureat wielu prestiżowych nagród w dziedzinie projektowania stron internetowych. Miał wystawy w Polsce, jak i poza granicami kraju (m.in. w Belgii i Rumunii), jest także autorem wielu publikacji (m.in. Adobe Creative Newsletter, BranD Magazine (Japonia), Practical Photoshop Magazine, E-Volved Magazine). Brał udział w procesie twórczym wielu nagrodzonych projektów artystycznych, takich jak “Beksinski.pl” czy “Rumors about Angels II”, które to zostały uhonorowane w konkursie Favorite Website Awards. Od 2001 roku posiada własne studio graficzne “Insania Evidens”. Na swoim koncie ma projekty wielu stron internetowych, współpracę z wieloma firmami, wzory przemysłowe, okładki książek i albumów muzycznych. Jest Dyrektorem Kreatywnym w agencji reklamowej. W czerwcu 2013 roku odbyło się otwarcie jego pierwszej, indywidualnej wystawy.
…………..
Więcej: Portfolio
Prezentowany wybór prac pochodzi z cykli: The numbers, Speed painting, Rumours about angeles 2, photography, Ghost, Threadsmen, Zink!magazine, Backlight, Merzbird, Prinecesse Anqelique.
24.01.2015 Sopot

JAREK KUBICKI — mistyka, lekkość, finezja w pogłoskach na temat aniołów
13 votes, 4.77 avg. rating (95% score)

..........................................................
EPRAWDA — włącz newsletter | wynajmij redaktora
[5] Komentarze

Co o tym sądzisz?

Komentarz może nie być widoczny od razu.
Prosimy poczekać cierpliwie na moderację.
Obrażliwe wypowiedzi będą usuwane.