Autor w swoich pracach skupia się na człowieku. Tworzy opowieści wizualne o Ameryce Łacińskiej jak Territories, o Jamajce (Marihuana Traffic), o szkole boksu w Hawanie (Gladiators) czy o fascynacji Amerykanów bronią (Weapon Social Club). Nie unika fotografowania przemocy, aby lepiej zrozumieć podłoże jej istnienia. Javier Arcenillas cieszy się w środowisku zawodowych fotografów-dukumentalistów wielkim uznaniem. Nawet kiedy fotografuje morderców, to unika ich oceny moralnej, jakby chciał zrozumieć motywy ich zbrodni. Gwatemala, Honduras czy Meksyk to miejsca, gdzie czuje się jak u siebie.
[Fotografie: Javier Arcenillas źródło: portfolio]

JAVIER ARCENILLAS -- fotografia
JAVIER ARCENILLAS -- fotografia
JAVIER ARCENILLAS -- fotografia
JAVIER ARCENILLA -- fotografia
JAVIER ARCENILLAS -- fotografia
JAVIER ARCENILLAS -- fotografia
JAVIER ARCENILLAS -- fotografia
JAVIER ARCENILLAS -- fotografia
JAVIER ARCENILLAS -- fotografia
previous arrow
next arrow
Slider

Pochodzę z zimnego klimatu Północy i miałem dziwne życie. Zawsze byłem pełen sprzeczności i musiałem dostosowywać się do normalności. — mówi artysta. Javier Arcenillas głównie tworzy fotografie b/w, co nie może już nikogo dziwić, ponieważ feerie kolorów mogą zaburzać element poznawczy w fotografii dokumentalnej i reporterskiej. Autor stara się wybierać głównie tematy nośne społecznie i, jak wcześniej wspomniano, nie obawia się oceny psychologicznej społeczeństwa, pokazując przemoc i zbrodnię. To wielki dylemat każdego współczesnego dziennikarza — przestrzegać przed złem czy uwrażliwiać na dobro. Jego wysiłki są od wielu lat doceniane, o czym świadczą nagrody zdobyte w prestiżowych konkursach fotograficznych, m.in. World Press Photo 2018 i Getty Images Grant for Editorial Photography 2015. Jego fotografie publikowali wszyscy najwięksi wydawcy prasowi: Time, CNN, Leica Magazine, Der Spiegel, Stern, National Geographic, El Mundo.
Javier Arcenillas z powodzeniem zajmuje się również kształceniem przyszłych kadr fotograficznych dokumentalistów, choć sytuacja w tym zawodzie jest od wielu lat bardzo trudna.

…………………………
Javier Arcenillas (1973) — fotograf dokumentalista, humanista, psycholog na uniwersytecie w Madrycie. Wykładowca fotografii dokumentalnej w International School PICA. Laureat prestiżowych nagród fotograficznych, m.in. World Press Photo 2018, POYI 2019 i Lucas Dolega 2019. Autor książek City Hope i Sicarios of the Fotoevidence Editorial 2016. Prace Javiera były publikowane w największych czasopismach m.in. Time, CNN, IL Magazine, Leica Magazine, Der Spiegel, Stern, GEO, VICE News, National Geographic, TRIP, El Mundo, PAPEL Magazine, El Confidencial, Planeta Futuro (El País), Liberó and El País Semanal.
15.03.2021 Więcej: Instagram | Lensculture.com

JAVIER ARCENILLAS — humanista i dokumentalista
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

..........................................................
EPRAWDA — włącz newsletter | wynajmij redaktora

Co o tym sądzisz?

Komentarz może nie być widoczny od razu.
Prosimy poczekać cierpliwie na moderację.
Obrażliwe wypowiedzi będą usuwane.