Fotografia prasowa pozostaje ważną dziedziną fotografii, choć sam zawód fotoreportera powoli ulega deprecjacji. W branży pozostają ci najlepsi, o uznanych nazwiskach i fotografowie agencyjni. Justyna Rojek-Linda reprezentuje pokolenie młodych-zdolnych. Jest finalistką konkursu Grand Press Photo 2019, 2018 i 2014. Justyna z wielkim powodzeniem fotografuje kulturę, ulice i wydarzenia polityczne z pierwszych stron gazet.
[Zdjęcia: Justyna Rojek żródło: portfolio]

previous arrow
next arrow
Slider

Zawód fotoreportera fascynuje wiele osób. Przed oczami staje praca pełna wyzwań, stresu, adrenaliny oraz ogromnej satysfakcji. Dobry fotoreporter jest świadkiem najważniejszych wydarzeń w kraju. To praca 24 h na dobę bez taryfy ulgowej, by uwiecznić ten jeden, najważniejszy, wyczekiwany moment, który obiegnie cały świat. Po drugiej stronie medalu tego zajęcia jest chroniczne zmęczenie, niewyspanie, bóle nóg, wypadki, urazy, pobicia. Konflikty z lokalnymi władzami, policją i ochroniarzami. Czy warto być fotografem prasowym? Oczywiście, że tak.
……..
Fotografuję bo świat jest pełen bohaterów czekających na swoją historię. Uwielbiam ich odnajdywać. Dlatego najchętniej zajmuje mnie fotografia reporterska, ale nie oznacza to, że moja osobista wizja świata nie przenika do zdjęć. Przeciwnie, bo zauważam to co mnie fascynuje, zatrzymuje, dotyka czy boli. Autorskie widzenie zawsze przewija się przez ludzkie sylwetki, ich mimikę, problemy i radości. Istotę tego można wyczytać nawet w młodej twarzy.

Fotografowanie bardzo wzbogaca,

bo widzi się więcej od tych, nie fotografujących. Zwraca się uwagę na wszystko. Utrwalane zdarzenie powinno być prawdziwe, ale nie jest tak do końca. Na ten obraz nakłada się warstwę własnych upodobań i odczuć. Na odbiór zdjęcia ma więc wpływ cała mieszanina czynników. Uchylam się od interpretacji swoich zdjęć, wolę ją umożliwiać.

……………………………….
Justyna Rojek-Linda — członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Artysta grafik, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych i Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplomowany fototechnik. Finalistka Grand Press Photo (2014, 2018, 2019). Autorka wystaw indywidualnych. Fotoreporterka agencyjna od 2011 roku.
24.03.2020 | Na stronie głównej: Justyna Rojek-Linda

JUSTYNA ROJEK: Świat jest pełen bohaterów
5 votes, 3.80 avg. rating (78% score)

..........................................................
EPRAWDA — włącz newsletter | wynajmij redaktora

Co o tym sądzisz?

Komentarz może nie być widoczny od razu.
Prosimy poczekać cierpliwie na moderację.
Obrażliwe wypowiedzi będą usuwane.