Z dużą przyjemnością prezentujemy na Eprawdzie prace artysty, który jest niekwestionowanym autorytetem w swojej dziedzinie. Marius Zabinski urodził się w Warszawie i w latach 80. wyjechał do Paryża. Po osiągnięciu sukcesu na zachodzie Europy osiadł na stałe w Brukseli. Twórczość Mariusa Zabinskiego bywa przez francuskich krytyków sztuki utożsamiana z kubizmem, do którego artysta z biegiem czasu wprowadzał wiele innowacji.
[Fotoreprodukcje: Marius Zabinski źródło: archiwum artysty. All copyrights reserved]

MARIUS ZABINSKI — inwestycja w sztukę współczesną
Marius Zabinski to dzisiaj ceniony, renomowany artysta współczesny o międzynarodowym zasięgu.
MARIUS ZABINSKI — inwestycja w sztukę
MARIUS ZABINSKI — malarz współczesny odnoszący sukcesy
MARIUS ZABINSKI — ceniony polski artysta malarz
MARIUS ZABINSKI — dobry malarz współczesny
MARIUS ZABINSKI — ceniony polski malarz współczesny
MARIUS ZABINSKI — ceniony polski malarz współczesny
MARIUS ZABINSKI — znany artysta współczesny
MARIUS ZABINSKI — znani polscy malarze współcześni
MARIUS ZABINSKI — uznany artysta malarz
previous arrow
next arrow
Slider

W 1981 roku przypadkowe spotkanie z paryskim kolekcjonerem i marchandem sztuki w Warszawie odmieniło jego życie na zawsze. Marius opuszcza komunistyczną Polskę i wyjeżdża do Paryża — ówczesnej mekki wszystkich artystów, gdzie postanawia rozwijać swoją artystyczną karierę. Zaczyna doskonalić swoje malarstwo fantastyczno-surrealistyczne. Z biegiem czasu jego styl przechodzi w hiperrealizm oraz trompe loeil — malarstwo iluzjonistyczne. Widać już wtedy pierwsze nawiązania do kubizmu.

 • Zobacz także: MARIUS ZABINSKI “Stronger together”, 100 x 100 cm, olej na płótnie — na sprzedaż
 •  
  W martwych naturach z tego okresu stara się ukazać tylko jeden przedmiot, ale z różnych perspektyw. Gdy przychodzi moment znużenia realizmem, artysta zwraca się w stronę kubizmu. Jego malarstwo zmienia się — powstaje kubizm Mariusa Zabinskiego, który według krytyków wyróżnia się unikalnym charakterem. Dlaczego? Wielki talent artysty, maestria techniczna i umiejętność tworzenia błyskotliwych kompozycji, znajdujących uznanie odbiorców, sprawiają, że nie tyle chce się te płótna obejrzeć raz, ile chce się je smakować w skupieniu, posiadać je…

  Innowacyjny styl Zabinskiego

  Marius Zabinski to artysta nowoczesny i ponadczasowy, niebojący się eksperymentować. Dla osobistych potrzeb kompozycyjnych i ekspresyjnych otwiera kubizm na wiele własnych innowacji formalnych, które skrystalizują później jego unikalny styl. Wprowadza do kubizmu elementy realistyczne, zwraca uwagę na światło, które sto lat temu w kubizmie było niemal niewyrażane. Jego gamy kolorystyczne przechodzą metamorfozę — od monochromatycznych do mocnych, musujących barw. Powstaje sztuka pełna emocji, trudnych do osiągnięcia za pomocą kubistycznej geometrii. W twórczości malarskiej Mariusa istotną rolę odgrywa bogata warstwa symboliczna, wiele postaci czy detali w jego kompozycjach cechuje znaczenie ukryte. Artysta szerzej wypowiedział się na ten temat w wywiadzie dla Eprawdy (link poniżej). Od ponad 10 lat Mariusa fascynuje energia i jej potężne działanie. Poświęcił temu tematowi sporo cykli obrazów i cały czas podświadomie czerpie inspiracje z tajemniczych sił Natury. Często używa kompozycji “zawieszonych” w przestrzeni, gdzie pojawiają się formy piramidalne (jego nieodłączny symbol energii), oderwane od realistycznej perspektywy. Artysta lubi też zaszyfrowywać w pozornie banalnych kompozycjach jakiś symbol, który staje się widoczny i zrozumiały po dłuższej kontemplacji dzieła.

 • Zobacz także: Marius Zabinski picture show — video (Youtube)
 •  
  W pracach Mariusa wytrawne oko uchwyci wiele wciągających znaczeniowo dualizmów, jednak wszyscy krytycy sztuki zgodnie podkreślają, że kubizm w jego wydaniu jest przystępny w odbiorze — czytelny nawet dla niewprawnych odbiorców, a to z powodu umiejętności tworzenia efektownych kompozycji.
  Jeden z francuskich krytyków sztuki pisze: kubistyczna dekompozycja jego motywów geometrycznych jest dość prosta, jednak sam rysunek jest bardzo szczegółowy i prezentuje najwyższą jakość. Również faktura jego obrazów i wykorzystanie kolorów oraz światła różnią się od kubizmu starych mistrzów, takich jak Picasso czy Braque. Odbiorca szybko zostaje urzeczony silnymi uczuciami, wyrażanymi w tych obrazach, poprzez delikatne pasaże kolorystyczne i kompozycyjne rytmy, które zapewnią mu intensywną i długotrwałą przyjemność. — Rouge-ephemere.com

  Sukces i uznanie

  Kariera artystyczna Mariusa Zabinskiego rozwija się nieprzerwanie od ponad 40 lat. Przełomowy okazuje się rok 2000, kiedy to artysta zostaje zaproszony do udziału w prestiżowym XXXIV Biennale Sztuki w Monte Carlo pod auspicjami księcia Pierre’a (jury konkursowe starannie wyselekcjonowało tylko 27 twórców z całego świata). W 2015 roku Zabinski otrzymuje Srebrny Medal na X Biennale Sztuki we Florencji. Od tego momentu drzwi prestiżowych europejskich i amerykańskich galerii sztuki stają dla niego otworem. W Paryżu jego obrazy wystawia m.in. Galerie Montmartre, znana z prezentowania prac takich sław, jak Dali czy Picasso.

  Marius Zabinski -- inwestycja w sztukę

  Na zdjęciu: Screenshot artykułu prasowego z dziennika Monaco Matin o wystawie Mariusa Zabinskiego w renomowanej galerii L’Entreport w Monte Carlo w 2013 r. Żródło: materiały prasowe

  Sukcesy artystyczne i zamówienia kolekcjonerów z USA i Europy przekładają się oczywiście na ceny płócien Zabinskiego, które zależą od skomplikowania techniki malarskiej i formatu.
  Cechą charakterystyczną tego malarstwa jest jego wielowarstwowość. Technika ta wymaga olbrzymiej precyzji i przede wszystkim czasu, ponieważ każdą warstwę farby należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Jeden obraz zawiera niezliczone i różnorodne efekty fakturowe — gładkie powierzchnie przeplatają się w chropowatymi, czasami przezroczystymi lub przenikają się z delikatnymi ornamentami geometrycznymi. Zabinski z benedyktyńską cierpliwością poświęca niezliczone godziny, by każdy detal obrazu był oddany z mistrzowską precyzją, dokładnie tak, jak podpowiada mu wyobraźnia.

  Dzięki swojemu talentowi i warsztatowi, Marius Zabinski to dzisiaj ceniony, renomowany artysta współczesny o międzynarodowym zasięgu. Jest marką per se. Ma olbrzymie doświadczenie artystyczne, co pozwala mu tworzyć i utrzymywać się z powodzeniem na zachodnim rynku sztuki od ponad 40 lat. W Rosji i Chinach fani twórczości Zabinskiego zakładają fora dyskusyjne i fanpejdże. Renomowany producent profesjonalnych papierów fotograficznych, firma Canson, poprosiła Zabinskiego o bycie ambasadorem marki. Zainteresowanie malarstwem Zabinskiego rośnie również w Polsce, dlatego warto podkreślić, że obrazy tego cenionego w Europie artysty, to bez wątpienia dobra lokata kapitału.

  Drugą wielką pasją Mariusa jest nurkowanie, które nazywa wejściem do innego świata. Artysta mówi z entuzjazmem, że podwodny świat oceanu jest niezbadany, panuje w nim nieważkość jak w przestrzeni kosmicznej. Nurkowanie pomaga w tworzeniu, ponieważ wprawia umysł w euforyczny stan medytacji. Można by powiedzieć, że Marius to człowiek, który pięknie żyje i płynnie funkcjonuje między tymi dwoma światami.

 • Zobacz: MARIUS ZABINSKI “Dreamer”, 100 x 100 cm, olej na płótnie — na sprzedaż
 • ………………………
  Jeżeli jesteś zainteresowana/y zakupem obrazów Mariusa Zabinskiego na korzystnych warunkach, to prosimy o przesłanie wiadomości, która zostanie przekazana artyście. Nasz email do korespondencji: redakcja@eprawda.pl Dziękujemy za zainteresowanie.
  © EPRAWDA 2013-2022 ALL RIGHTS RESERVED
  ………………………
  Marius Zabinski — urodzony w 1956 roku w Warszawie, artysta malarz o światowej renomie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artysta maluje i wystawia swoje obrazy z wielkim powodzeniem od ponad 35 lat na całym świecie m.in. w Paryżu gdzie współpracuje z czterema galeriami, oraz w USA, Japonii, Belgii, Singapurze, Honk-Kongu, Włoszech, Chinach, Pekinie, Monte Carlo, Luxemburgu i Danii. Bierze też udział w salonach sztuki, pokazując zarówno obrazy olejne jak i fotografie. W październiku 2015 roku otrzymał nagrodę w kategorii malarstwo na X Bienale Sztuki Współczesnej we Florencji. Artysta mieszka i pracuje w Brukseli.
  ………………………..
  16.11.2015 | Więcej: Facebook | Galalinecontemporary.com | Ranker.com | Rouge-ephemere.com | Issuu.com | YouTube | Saatchiart.com

  MARIUS ZABINSKI — artysta ponadczasowy
  52 votes, 4.88 avg. rating (97% score)

  ..........................................................
  EPRAWDA — włącz newsletter | wynajmij redaktora
  [5] Komentarze

  Co o tym sądzisz?

  Komentarz może nie być widoczny od razu.
  Prosimy poczekać cierpliwie na moderację.
  Obrażliwe wypowiedzi będą usuwane.