Jako pierwsi w polskim Internecie, prezentujemy obrazy Mariusa Zabinskiego — światowej sławy artysty malarza, urodzonego w Warszawie i prawie zupełnie nieznanego w Polsce. Jego malarski styl bywa przez krytyków utożsamiany z kubizmem — do którego Marius z biegiem czasu wprowadził wiele innowacji.
[Fotoreprodukcje: Marius Zabinski źródło: archiwum artysty. All copyrights reserved]

previous arrow
next arrow
Slider

W 1981 roku przypadkowe spotkanie z paryskim kolekcjonerem i marchandem sztuki w Warszawie, odmieniło Jego życie na zawsze. Marius wyjeżdża do Paryża — ówczesnej mekki wszystkich artystów. Tam postanawia realizować się i rozwijać swoją artystyczną karierę. Tam maluje i doskonali swoje malarstwo fantastyczno-surrealistyczne. Z biegiem czasu Jego styl przechodzi w hiperrealizm, oraz trompe loeil — malarstwo iluzjonistyczne. Widać już pierwsze nawiązania do kubizmu. W swoich martwych naturach, stara się ukazać tylko jeden przedmiot, ale z różnych perspektyw. Jednak wkrótce przychodzi moment znużenia realizmem. Artysta powoli zwraca się w stronę kubizmu, który przez wiele lat był dla niego stylem nieosiągalnym. Nagle Jego malarstwo staje się diametralnie inne — powstaje kubizm Mariusa Zabinskiego, który według krytyków, nacechowany jest unikalnym i niepowtarzalnym charakterem.

Innowacyjny kubizm Zabinskiego

Marius wprowadza do tego stylu innowacje, ponieważ zaczyna w swoich kompozycjach mieszać różne techniki i style. Jego kubizm jest nowatorski — łamie zasady, które go zawsze charakteryzowały. Wprowadza do niego elementy realistyczne, zwraca uwagę na światło, które sto lat temu w kubiźmie było prawie niezauważalne. Jego gamy kolorystyczne także przechodzą metamorfozę — od monochromatycznych — do mocnych, strzelistych kolorów. To malarstwo, w którym często odnajdujemy nastrój, jakże trudny do osiągnięcia za pomocą tradycyjnych form geometrycznych. W twórczości Mariusa odnajdziemy różne fazy kubizmu. Jednak wszyscy krytycy sztuki zgodnie podkreślają, że kubizm w Jego wydaniu jest łatwy w odbiorze, oraz czytelny nawet dla przeciętnych odbiorców. Artysta tworzy z biegiem czasu własny styl, w którym bardzo chętnie bawi się abstrakcyjnymi kompozycjami, wplatając do nich realistyczne elementy — przy okazji twierdząc, że jego malarstwo przypomina właśnie… zabawę. W swojej artystycznej pracy często korzysta z dobrodziejstw najnowszych technologii. Często fotografuje, a następnie na ekranie komputera komponuje kolaże, używając do tego celu kopii swoich obrazów olejnych. Dla Mariusa sztuka nie ma żadnych ograniczeń — zarówno w środkach wyrazu — jak i wszelkich technikach XXI wieku, ponieważ — jak sam twierdzi — pozostał otwarty na wszystkie nowości współczesnego świata.
………………………….
Kubistyczna dekompozycja Jego motywów geometrycznych jest dość ograniczona, jednak rysunek jest bardzo szczegółowy i prezentuje wysoką jakość. Również faktura Jego obrazów i wykorzystanie kolorów, oraz światła, różni się od kubizmu starych mistrzów, takich jak Picasso czy Braque. Widz szybko zostaje urzeczony silnymi uczuciami, wyrażanymi na tych obrazach poprzez delikatne pasaże kolorów i kompozycyjnych rytmów, zapewniając odbiorcy intensywną przyjemność. — Rouge-ephemere.com

MARIUS ZABINSKI “Last Christmas”, 81 x 65 cm, olej na płótnie — na sprzedaż
…………………………………
Marius Zabinski — urodzony w 1956 roku w Warszawie, światowej sławy artysta malarz. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artysta maluje i wystawia swoje obrazy z wielkim powodzeniem od trzydziestu pięciu lat na całym świecie m.in. w Paryżu, gdzie współpracuje z czterema galeriami, oraz w USA, Japonii, Belgii, Singapurze, Honk-Kongu, Włoszech, Chinach, Pekinie, Monaco, Monte Carlo, Luxemburgu i Danii. Bierze też udział w salonach sztuki, pokazując zarówno obrazy olejne jak i fotografie. W październiku 2015 roku otrzymał nagrodę w kategorii malarstwo, na X Bienale Sztuki Współczesnej we Florencji. Artysta mieszka i pracuje w Brukseli.
……………………….
16.11.2015 | Więcej: Facebook|Galalinecontemporary.com|Ranker.com|Rouge-ephemere.com|Issuu.com|YouTube|Saatchiart.com

MARIUS ZABINSKI — w drodze do kubizmu
18 votes, 4.87 avg. rating (97% score)

..........................................................
EPRAWDA — włącz newsletter | przekaż wsparcie
Jeden komentarz
 1. Brawo Mariusz

  Świetne ponadczasowe prace, które są dla mnie inspiracją
  jesteś moim znajomym z Saskiej Kępy :)
  ja również jestem na Artmajeur
  Pozdrawiam serdecznie
  Robert Jadczak

Co o tym sądzisz?

Komentarz może nie być widoczny od razu.
Prosimy poczekać cierpliwie na moderację.
Obrażliwe wypowiedzi będą usuwane.