Doskonały pomysł. Wzorcowe wykonanie. Przejmujące przesłanie. Stefan Schabenbeck w 1968 roku wyreżyserował 6-minutowy film, który uderza w sedno ludzkiej egzystencji i nawet po wielu latach wywołuje ogromne wrażenie. Zwłaszcza jego zakończenie. Dlatego nie warto psuć przyjemności oglądania filmu streszczając jego treść, tak jak ma to w zwyczaju większość współczesnych “krytyków filmowych”. Ten legendarny czarno-biały film animowany to metafora ludzkiego losu.
Wśród polskich twórców animacji lat 60-tych Stefan Schabenbeck należał do twórców najciekawszych, ale też najbardziej wymagających. Schody były jednym z jego największych osiągnięć — w tej formalnie prostej opowiastce Schabenbeck mówił o życiu jako żmudnej wędrówce, która sama w sobie okazuje się celem. — Culture.pl
…………………
SCHODY
Reżyseria: Stefan Schabenbeck
Zdjęcia: Henryk Ryszka
Muzyka: Zofia Stanczewa
Animacja: Marian Kełbaszczak
Dżwięk: Mieczysław Janik
Asystent operatora: Stanisław Kucner
Kierownik produkcji: Marian Sitek
Rok produkcji: 1968
Film został wyprodukowany
w Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi.
………………..
Stefan Schabenbeck — absolwent wydziału operatorskiego PWSFTviT. Zadebiutował w animacji filmem dyplomowym „Wszystko jest liczbą”, na który posypał się deszcz nagród z całego świata. Jako jedyny w historii operator — przedstawiciel animacji otrzymał prestiżową nagrodę im. Andrzeja Munka. Po tak spektakularnym debiucie — kolejne filmy (w tym dwa współautorstwa Henryka Ryszki) były równie oryginalne i udane, zdawały się zwiastować powstanie nowego nurtu w polskiej animacji. Aktywność artystyczna Schabenbecka trwała jednak tylko pięć lat. później wyjechał za granicę i zajął się pracą pedagogiczną na uczelniach filmowych.
Foto: Filmoteka Narodowa
19.06.2015

STEFAN SCHABENBECK Schody
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

..........................................................
EPRAWDA — włącz newsletter | wynajmij redaktora

Co o tym sądzisz?

Komentarz może nie być widoczny od razu.
Prosimy poczekać cierpliwie na moderację.
Obrażliwe wypowiedzi będą usuwane.