Patricia Piccinini — uznana australijska artystka, tworząca w obszarze malarstwa, rzeźby, wideo, dźwięku, montażu, druku cyfrowego. Niektórzy mniej wyrobieni widzowie, nierozumiejący sensu i przesłania współczesnej sztuki, postrzegają jej silikonowe rzeźby jako przerażający i obrzydliwy akt degeneracji, mający na celu zdobycie szybkiego rozgłosu i sławy.
[Foto i źródło: materiały prasowe]

previous arrow
next arrow
Slider

Inni widzą w nich doskonały przykład czułości, humanizmu i miłości. Jedną z najbardziej znanych prac Patrici jest obiekt Młoda rodzina (nr 2), zainspirowany naukowymi planami rozpoczęcia hodowli zmodyfikowanych genetycznie świń, w celu wymiany narządów wewnętrznych i komórek u ludzi. Nie chodzi o to, czy takie praktyki są dobre czy złe, ale czy społeczeństwo zaakceptowałoby rezultaty tych eksperymentów. Jakbyśmy się zachowali gdyby nagle na ulicach pojawiły się psy z ludzkimi głowami? Artystka w tej kwestii wypowiedziała się tak: Dla mnie, “Młoda rodzina” mówi o etycznych problemach tworzenia nowego życia dla dobra ludzkości, a także na temat interakcji pomiędzy emocjami i racjonalnością. — C.Gretkus
………………..
Patricia Piccinini — ur. 1965 r. w Freetown, Sierra Leone. Przybyła do Australii w 1972 r. Mieszka i pracuje w Melbourne. Patricia Piccinini wystawiała swe prace w Australii i na całym świecie. W 2003 Piccinini reprezentowała Australię na Biennale w Wenecji. Ostatnie wystawy indywidualne m.in. “Ci, którzy marzą Nocą”, “Haunch z dziczyzny”, Londyn, 2012, i “Struktury wsparcia”, Canberra Muzeum and Gallery, 2013. Jej wystawy miały miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej Australii, Muzeum Sztuki Współczesnej Australii Wschodniej, a ostatnio w galerii Sztuki Południowej Australii w 2011.
03.08.2014 | Więcej: Portfolio

PATRICIA PICCININI — psy z ludzkimi głowami. Humanizm czy degeneracja?
12 votes, 4.00 avg. rating (80% score)

..........................................................
EPRAWDA — włącz newsletter | wynajmij redaktora
[5] Komentarze
  1. pisząc coś takiego: ‘Niektórzy mniej wyrobieni widzowie, nierozumiejący sensu i przesłania współczesnej sztuki, postrzegają jej silikonowe rzeźby jako przerażający i obrzydliwy akt degeneracji’ autor tego tekstu ośmiesza siebie i swój warsztat intelektualny jednocześnie obrażając czytelnika, który ma odmienne zdanie. Od kiedy tylko jedna interpretacja zdarzeń/dzieł jest poprawna i akceptowalna? Implikowanie, że osoby uważające powyższe prace za mało wartościowe oraz uderzające w ich kanon estetyczny jest ciosem poniżej pasa i merytorycznie dyskwalifikuje powyższy tekst.

    • Od kiedy? Od czasów Galileusza i Kopernika, którzy udowodnili, że Ziemia krąży wokół Słońca, a nie odwrotnie. Chyba, że zaliczasz się do tych osób, kóre wciąż wierzą, że Ziemia jest płaska.

  2. Degeneracją sa z pewnością artyści, którzy zarzynają żywe zwierzeta na scenie lub wkladaja sobie w odbyt świece przed kamerami. Patricia jest prawdziwą artystką. Uczy nas tolerancji i sklania do myślenia. Brawo. Wielki talent.

Co o tym sądzisz?

Komentarz może nie być widoczny od razu.
Prosimy poczekać cierpliwie na moderację.
Obrażliwe wypowiedzi będą usuwane.