Sztuka Petera Grica, to surrealizm w najczystszej postaci. Forma i treść ujęte przez tego dojrzałego artystę łączą się bez zgrzytu. O surrealizm roztrzaskują swoją twórczość mało uzdolnieni, lub też niecierpliwi twórcy. Peter Gric jest inny. Jako jeden z niewielu artystów stworzył swój własny styl. Doskonale zrozumiał to, co chce przekazać i do perfekcji opanował warsztat artysty malarza i grafika.
[Grafika: Peter Gric źródło: portfolio]

previous arrow
next arrow
Slider

Na początku lat dziewięćdziesiątych Peter Gric zaczął w swoich obrazach odkrywać możliwości grafiki komputerowej. Od tego czasu jego organiczno-surrealistyczne wizje została wzbogacone o złożoność architektonicznych struktur i obiektów. Zamiast używać ołówka i szkicownika, zaczął projektować swoje kompozycje korzystając z oprogramowania wizualizacyjnego 3D. Efektem tej fuzji było powstanie jego charakterystycznego stylu.
Metoda 3D jest najbardziej dostrzegalna w jego cyklu “Sztuczne przestrzenie”. Obrazy te są oparte na trójwymiarowych geometriach i skomplikowanych matematycznych algorytmach. Stworzenie tych obrazów staje się grą skomplikowanych ujęć i perspektyw, w celu stworzenia surrealistycznego świata, przy użyciu całkowicie nierealnego światła. Przekładając te wirtualne koncepcje na farby, Gric próbuje wejść w te przestrzenie i uczynić je namacalnymi. Stara się wizji formę i treść. Oprócz tego, Gric stara się również eksperymentować z ludzkim ciałem w połączeniu z mineralnymi, technoidalnymi i architektonicznymi obiektami. Pomimo tego, że organy postaci z serii “Mnemosyne” są często celowo rozpuszczone, udaje mu się uzyskać mocny, erotyczny efekt. W tej serii jego surrealistyczne pochodzenie, ujawnia się chyba najbardziej.
— FB fan page
…………………………………………
Peter Gric — urodził się w Brnie, na terenie byłej Czechosłowacji w 1968 roku, jako jedyne dziecko małżeństwa artystów Ludmiły i Jaroslava Gric. Już we wczesnym dzieciństwie jego rodzice dostrzegli i wspierali jego talent do rysowania i malowania. W 1980 roku rodzice zdecydowali się na emigrację i przez Węgry i Jugosławię dotarli do Austrii. Spędzili rok w Edlach Reichenau, potem przenieśli się do Linzu, gdzie Piotr ukończył szkołę podstawową i technikum graficznego projektowania. W 1988 roku przybył do Wiednia i rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w klasie mistrzowskiej u profesor Arik Brauer. Już w trakcie studiów brał udział w licznych wystawach zbiorowych i zaczął z powodzeniem sprzedawać swoje obrazy. Studia ukończyłw 1993 roku i zdobył tytuł magistra sztuk pięknych. 2009 Piotr przeniósł się z Wiednia do Oberhöflein na płaskowyż Hohe Wand, u podnóży Alp Wschodnich. Ma dwie córki, Emilia (2002) i Natalia (2005).
Rok 2010 – Gric pracuje nad koncepcją projektu filmu Guillermo del Toro “At the Mountains of Madness”. Od 2011 rozpoczyna zajęcia dydaktyczne w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Prace Petera Grica są w posiadaniu licznych prywatnych i publicznych kolekcjonerów: Austryjacka Państwowa Galeria Oberes Belvedere w Wiedniu, Galeria Miejskiea w Traun — Austria, Künstlerhaus München — Niemcy, Art Visionary Collection w Melbourne — Australia, kolekcja Rardy van Soest w Houden — Holandia , Trierenberg Sztuka w Traun — Austria, beinArt Collection — Australia, Westermann Collection — Niemcy. Prace Petera były wystawiane na niezliczonych wystawach malarstwa na całym świecie.
………………..
25.07.2014 Oberhöflein. Austria | Więcej: Portfolio

PETER GRIC — wizja technoidalna
7 votes, 4.43 avg. rating (88% score)

..........................................................
EPRAWDA — włącz newsletter | wynajmij redaktora
[3] Komentarze
  1. Nie róbmy z Beksińskiego takiego Boga, na którym wszyscy się wzorują. Nie wydaje mi się, żeby Gric w ogóle widział obrazy Polaka.

Co o tym sądzisz?

Komentarz może nie być widoczny od razu.
Prosimy poczekać cierpliwie na moderację.
Obrażliwe wypowiedzi będą usuwane.