Dla wielu Brytyjczyków londyńskie City to finansowy pępek świata i ostatnia chluba ich kraju, który czasy prawdziwej potęgi ma już dawno za sobą. Dla innych, to znienawidzony symbol chciwości międzynarodowej finansjery. City of London, oraz słynna London Stock Exchange jest bez wątpienia jednym z miejsc, gdzie wykuwają się losy współczesnego świata — i co za tym idzie — losy zwykłych obywateli.
Jak działa ta wielka machina do wytwarzania pieniędzy i czy wszystko odbywa się tam legalnie, opowiada film dokumentalny Ciemne interesy londyńskiego City (“La City. La finance en eaux troubles”) zrealizowany na zamówienie francuskiej telewizji. Czy młodzi bankierzy i maklerzy giełdowi to ludzie, którzy zaprzedali dusze diabłu? Jak pisał Geraint Anderson — autor demaskatorskiej książki City Boy: Beer and Loathing in the Square Mile (Chłopiec z City: Piwo i nienawiść w Kwadratowej Mili), wycieczki warte 25 000 tyś. funtów prywatnym odrzutowcem na Ibizę, gdzie grupy bogatych finansistów i maklerów wchodziły do limuzyn wypełnionych prostytutkami i kokainą, były na porządku dziennym. Diabeł ma swoje biuro w samym sercu Londynu.
……………………..
LA CITY. LA FINANCE EN EAUX TROUBLES
Producent: Eugenie Michel
Muzyka: Olivier Pianko
Montaż: Eric Renault
Produkcja: Zadig Productions
przy udziale France Televisions
……………………..
City of London zwany czasem Square Mile (ang. mila kwadratowa — taką powierzchnię w przybliżeniu zajmuje City) — jednostka administracyjna posiadająca prawa miejskie w granicach Londynu, w której obecnie skupia się większość działalności handlowo-bankowo-ubezpieczeniowej Wielkiej Brytanii. W City mieszka tylko około 9000 tyś. mieszkańców, ale pracuje ponad 320 000 tyś. osób. Należy zauważyć, że City nie zalicza się do żadnej z 32 gmin (London borough) Londynu. Gildie Kupieckie wybierają co roku pod koniec września ze swojego grona Lorda Mayora, który sprawuje nadzór nad City; przejęciu urzędu przez nowego burmistrza towarzyszy coroczna parada ulicami City. Suwerenność City była i jest podstawą jego rozwoju. Dzięki tej suwerenności na terenie City istniał odmienny od ogólnego brytyjskiego system podatkowy. — Wikipedia
25.05.2016

CIEMNE INTERESY LONDYŃSKIEGO CITY — film dokumentalny
2 votes, 3.50 avg. rating (76% score)

..........................................................
EPRAWDA — włącz newsletter | wynajmij redaktora

Co o tym sądzisz?

Komentarz może nie być widoczny od razu.
Prosimy poczekać cierpliwie na moderację.
Obrażliwe wypowiedzi będą usuwane.