Dobrą sztukę charakteryzuje zdolność przenikliwego opisu rzeczywistości i wywoływania silnych emocji u odbiorcy. Rafał Szczytko to wszechstronnie uzdolniony twórca młodego pokolenia, który portretuje i komentuje świat przy pomocy nowoczesnych środków wyrazu. W jego pracach przewijają się motywy znane z nauki, sztuki, historii i kultury. Mamy aluzje do świata gier komputerowych, kubizmu, surrealizmu, pop artu, ekologii, wielkich wynalazków i nowoczesnych technologii. Rafał Szczytko nie jest dla rzeczywistości zbyt surowy. Nie ocenia jej, nie moralizuje. Przede wszystkim stara się dać odbiorcy trochę przyjemności, poprzez tworzenie świetnie skomponowanych, bogatych w znaczenia obrazów.
[Fotoreprodukcje: Rafał Szczytko źródło: portfolio artysty]

previous arrow
next arrow
Slider

Od najmłodszych lat mam dwie pasje które mnie pochłaniają, tj. rysunek oraz komputery.
Obydwa zainteresowania połączyłem w jedno, tworząc głównie grafikę komputerową z zeskanowanymi rysunkami na papierze.
Lubię eksperymentować i w zależności od nastroju, szukam nowych technik. Zdarza mi się stworzyć cyfrowy kolaż, fotomontaż, pixelart jak i bardziej analogowo: rysunek na papierze, murze, drewnie.
Próbowałem również niekonwencjonalnych metod, takich jaki ręczne wyklejanie szablonów za pomocą foli do banerów reklamowych. Technika dosyć chałupnicza, gdyż w agencjach reklamowych używa się do tego celu ploterów.

Swój warsztat doskonalę samodzielnie — nie ukończyłem żadnej uczelni artystycznej.

Cenię sobie swobodę w tworzeniu — nic tak nie uczy jak metoda prób i błędów. To powoduje, że styl jakim się posługuję często ulega zmianom. Zawsze po stworzeniu danej pracy, przyglądam się jej i zastanawiam co mógłbym zrobić lepiej następnym razem.
Pomysły czerpię z różnych źródeł — nie sposób wymienić wszystkich. Na pewno silnym bodźcem jest ludzka podświadomość. Fascynuje mnie to, co potrafi stworzyć umysł, częściowo bez naszej kontroli. Dobrym przykładem są sny, w których rzeczywistość łączy się z fikcją, kreując nierealny świat. Uwielbiam również klimat retro, który również wykorzystuję: motywy starych ilustracji z książek i magazynów, komiksy, polskie plakaty z czasów PRL-u, zdjęcia z kliszy a także pikselowa grafika tworzona na ośmiobitowych komputerach z lat osiemdziesiątych.
Na co dzień zajmuję się zupełnie inną branżą, jestem pracownikiem wsparcia technicznego. Odbieram telefony i pomagam ludziom rozwiązywać problemy z ich sprzętem komputerowym. Tworzenie grafiki jest dla mnie odskocznią od codziennej rutyny. Można powiedzieć że sztuka jest terapią w której znajduję równowagę.
Swojej pasji nie traktuję jak coś, co mogłoby mi kiedyś zapewnić sławę i pieniądze. Jest to bardziej osobiste przekazanie moich emocji, którymi chcę się podzielić. Cenię sobie wypowiedź innych ludzi i ich konstruktywną krytykę.

……………………………………..
Rafał Szczytko — urodzony w 1983 roku w Szczecinie, obecnie mieszka w Policach. Jest samoukiem, swój styl udoskonala od najmłodszych lat. Posługuje się głównie techniką opartą na połączeniu rysunku (lineartu) z grafiką komputerową. Nie ogranicza się jednak do jednej formy, eksperymentuje również z folią banerową, rysunkiem na drewnie, mini muralem, kolażem. Tematyką prac są głównie surrealne i psychodeliczne wizje, zawarte w podświadomości ludzkiego umysłu. Często odnaleźć w nich można symbolikę, ale i bezpośrednie odniesienie do rzeczywistości. Do tej pory swoje prace publikował pod pseudonimem “Raphis” na wernisażach, stronach internetowych, plakatach, wlepkach, ilustracjach. Od 2017 roku próbuje swoich sił w grafice pixelart na komputerowej demoscenie.
……………………
10.05.2017 | Więcej: Portfolio|DeviantArt.com|Digart.pl

..........................................................
EPRAWDA — włącz newsletter | wynajmij redaktora
Jeden komentarz

Co o tym sądzisz?

Komentarz może nie być widoczny od razu.
Prosimy poczekać cierpliwie na moderację.
Obrażliwe wypowiedzi będą usuwane.