W 1966 roku, bez znajomości języka angielskiego, ale ze znanym w Polsce nazwiskiem, wyjeżdża do Londynu, gdzie udaje mu się zrobić błyskotliwą karierę. Wkrótce po przybyciu do Zjednoczonego Królestwa, zostaje dyrektorem artystycznym agencji reklamowej Young & Rubican. W 1972 roku zostaje szefem CBS Records. Rosław Szaybo jest jednym z najważniejszych polskich grafików i ilustratorów — jego dorobek artystyczny, to plakaty, ilustracje i ponad 200 okładek płyt najważniejszych gwiazd jazzu, bluesa i rocka XX wieku.
[Ilustracje: Rosław Szaybo źródło: materiały prasowe]

previous arrow
next arrow
Slider

Okładki do płyt zamawiali u niego znani muzycy: Krzysztof Komeda, Simon & Garfunkel, Judas Priest, Leonard Cohen, The Clash. Rosław Szaybo skończył właśnie 85 lat i nadal pozostaje w znakomitej artystycznej formie, czego dowodzą jego słowa wypowiedziane w wywiadzie dla Głosu Wielkopolskiego z sierpnia 2014 roku: jest we mnie odwaga życia. Staram się nie oglądać wstecz, wolę iść do przodu i to jest dla mnie dużym pozytywem (…) Dla Johna Williamsa zrobiłem z osiem albo i dziesięć okładek. Siłą rzeczy musieliśmy się więc zaprzyjaźnić. Zaprosiłem nawet Johna do Polski. Niektóre kontakty zostają więc na lata, a inne są tylko jednorazowe. Z menedżerem Judas Priest, z którym pracowałem przy okazji okładki do płyty “British Steel”, przyjaźnię się do dziś. Zawsze, gdy tylko jestem w Londynie, umawiamy się na obiad i długo rozmawiamy (…) Życie najlepiej pokazuje, że nie każdy jest Garym Cooperem, a większość artystów to sezonowe gwiazdy. Powszechny dostęp do narzędzi, których kiedyś albo nie było, albo było bardzo niewiele, powoduje, że te gwiazdy szybciej spadają.
………………………………………..
Rosław Szaybo (ur. 13 sierpnia 1933 w Poznaniu) — polski plakacista, fotograf i projektant okładek płyt i książek. Laureat licznych nagród oraz juror konkursów polskich i zagranicznych, przedstawiciel tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. Prawnuk Józefa Szaybo (ur. 1841, zm. 1911) — rotmistrza kawalerii w czasów powstania styczniowego i Marii z Moniuszków (siostry hrabiny Marii de Fleury z Moniuszków, zmarli i pochowani zostali w Wierzbniku). W 1961 r. ukończył wydział malarstwa na ASP w Warszawie, pracowni malarstwa Wojciecha Fangora i plakatu Henryka Tomaszewskiego. W 1966 r. wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie pracował jako niezależny projektant. Od 1968 do 1972 działał jako dyrektor artystyczny w agencji reklamowej Young & Rubicam.
Od 1972 do 1988 na stanowisku dyrektora artystycznego w firmie fonograficznej CBS Records Great Britain zaprojektował ok. 2000 okładek płyt, m.in. dla Eltona Johna, Roya Orbisona, Judas Priest (m.in. okładkę British Steel i logo zespołu), Santany, Janis Joplin, Johna Williamsa czy Czesława Niemena. W tym czasie projektował też plakaty dla angielskich teatrów. W latach 1993-2014 prowadził pracownię fotografii na ASP w Warszawie. Jego kreatywne podejście do nauki w dużym stopniu ożywiło pracownię, która pod jego kierownictwem stała się wyjątkowo popularna. Od 1994 do 1996 kierownik artystyczny Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik. Przez kilka miesięcy prowadził też razem z żoną Alicją Michalską-Szaybo program kulinarny pt. Smakosze i rozkosze, dla telewizji Polsat. Zaprojektował m.in. słynną okładkę do płyty Krzysztofa Komedy pt. Astigmatic oraz herb dla gminy Purda na Mazurach. W 1992 otrzymał medal Polonia za wybitny wkład w prezentację Polski na Wystawie Uniwersalnej EXPO ’92 w Sewilli. Od wielu lat współpracuje z poznanym już w czasach studiów na ASP wybitnym grafikiem Stanisławem Zagórskim.
……………………………..
08.01.2018 | Więcej: YouTube

ROSŁAW SZAYBO — oceniaj płytę po okładce
1 vote, 4.00 avg. rating (85% score)

..........................................................
EPRAWDA — włącz newsletter | wynajmij redaktora
Jeden komentarz
  1. Znakomita kreatywność i wyczucie “tematu”. Skąd ludzie mają w sobie taki talent. Ojciec nowoczesnych okladek płyt, bym rzekł. Dawniej to zwykłe fotografie były na okładkach.

Co o tym sądzisz?

Komentarz może nie być widoczny od razu.
Prosimy poczekać cierpliwie na moderację.
Obrażliwe wypowiedzi będą usuwane.