Senna to oparta na faktach historia Brazylijczyka Ayrtona Senny — legendy Formuły 1 — uważanego przez wielu za najlepszego kierowcę wyścigowego wszech czasów, tragicznie zmarłego w wieku 34 lat po wypadku podczas Grand Prix San Marino 1994. Prace nad filmem rozpoczęły się w maju 2010 roku. Był to pierwszy film biograficzny o Sennie, powstały za zgodą i z pełnym wsparciem rodziny zmarłego sportowca i władz Formuły 1, które zapewniły filmowcom dostęp do olbrzymiej ilości materiałów archiwalnych.
Film z 2010 roku niespodziewanie okazał się wielkim kinowym hitem, stając się najbardziej dochodowym filmem dokumentalnym w historii brytyjskiego kina, zdobywając dwie nagrody Bafta. Przypomnijmy, że Ayrton Senna był trzykrotnym mistrzem świata Formuły 1. Wystartował w stu sześćdziesięciu wyścigach grand prix, zdobył sześćset dziesięć punktów, osiemdziesiąt jeden razy stawał na podium, z czego czterdzieści jeden razy na najwyższym jego stopniu. Sześćdziesiąt pięć razy zdobył pole position. Jeździł w zespołach Toleman, Lotus, McLaren i Williams. Film w błyskotliwy sposób przedstawia monumentalne życie i tragiczną śmierć legendarnego mistrza wyścigów samochodowych, który był złożoną postacią, zarówno uduchowioną, jak i bezwzględną, szybko osiągając status globalnej supergwiazdy. Jego największy konkurent, Francuz Alain Prost, zarzucał mu nawet, że przez swoją żarliwą wiarę w Boga Brazylijczyk czuje się nieśmiertelny. I dlatego staje się niebezpiecznym dla innych na torze. Formuła 1 to polityka i pieniądze — powiedział kiedyś niepocieszony Senna. Dopóki nie staniesz się kimś znaczącym, musisz to tolerować. Ayrton Senna zmarł 1 maja 1994 roku o 18:37.

……………………….
Senna
Reżyseria: Asif Kapadia
Producenci: James Gay-Rees, Tim Bevan, Eric Fellner
Scenariusz: Manish Pandey
Produkcja: Studio Canal, Working Title Films, Midfield Films
Rok produkcji: 2010
12.04.2022

..........................................................
EPRAWDA — włącz newsletter | wynajmij redaktora
Jeden komentarz
  1. Ciekawostka: F1 i Amazon Machine Learning Solutions Lab przez rok pracowały nad algorytmem mającym obliczyć kto był najszybszy…

    Odpowiedż — Ayrton Senna jest najszybszym kierowcą w historii Formuły 1. Drugi pod względem prędkości jest Michael Schumacher, a podium uzupełnia Lewis Hamilton.

Co o tym sądzisz?

Komentarz może nie być widoczny od razu.
Prosimy poczekać cierpliwie na moderację.
Obrażliwe wypowiedzi będą usuwane.