Jaka jest współczesna muzyka młodego pokolenia polskich kompozytorów? Opera-instalacja “Transcryptum” Wojtka Blecharza jest utworem szczególnym. Powstała na zamówienie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Premiera odbyła się 23 maja 2013 w Warszawie. Utwór został skomponowany na jeden głos, 7 instrumentów i elektronikę. “Transcryptum” wpisuje się w nurt site-specific art — sztuki tworzonej w miejscu, w którym jest realizowana i przedstawiana. O kształcie sztuki decyduje “na żywo” sam odbiorca. Podczas próby generalnej, pracownice pralni wykonywały dalej swoje obowiązki, nieskrępowane obecnością widzów i muzyków.
Znajdą się w nim pewne elementy teatru postdramatycznego, ruch sceniczny i multimedia. Dużą rolę odegra scenografia — w duchu amerykańskiego minimalisty Richarda Serry, twórcy prostych, wielkoformatowych rzeźb, które z pozoru przeczą prawom fizyki. Kiedy na nie patrzę, odczuwam niepokój. Chciałbym, żeby podobne bryły, ściśle powiązane z akcją, znalazły się na scenie w Transcryptum. — fragment wywiadu dla dwutygodnika “Ruch Muzyczny”
………………………..
Wojtek Blecharz — jeden z najbardziej utalentowanych, współczesnych polskich kompozytorów. Studiował muzykę w rodzinnym mieście Gdynia, a później w Akademii Muzycznej w Warszawie u Mariana Borkowskiego, którą ukończył z tytułem Mistrza. W 2006 roku otrzymał szereg stypendiów i nagród, w tym nagrodę polskiego Ministerstwa Kultury, Académie Musicale di Villecroze, ZAIKS, Instytut Mickiewicza i Centrum Kultury w Gdyni. W 2007 roku uczestniczył w Kursach Stockhausena w Kuerten, a obecnie jest doktorantem na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, współpracując z Phillip Manoury, Miller Puckette, Roger Reynolds i Steve Schick.
…………..
24.10.2014 | Więcej: FB fan page

WOJTEK BLECHARZ Transcryptum
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

..........................................................
EPRAWDA — włącz newsletter | wynajmij redaktora
[2] Komentarze
  1. Bezapelacyjnie geniealny utwór. A wokalistka “rzucająca” szepty w publiczność – niesamowite! Brzmienie z głębią i soczystością. Muzyka przyszłości. Dziekuję za ten post. Swietny portal.

Co o tym sądzisz?

Komentarz może nie być widoczny od razu.
Prosimy poczekać cierpliwie na moderację.
Obrażliwe wypowiedzi będą usuwane.