Zeitgeist 2 — Addenum z 2008 roku — jest drugą częścią filmu Petera Josepha, poruszający problematykę systemu monetarnego, na którym opiera się współczesna, prymitywna ekonomia. Przedstawia również wizję cywilizacji przyszłości, bez ubóstwa, przemocy, wojen, nienawiści. Przykładem konkretnych rozwiązań jest Projekt Venus, o którym mowa w końcowej części filmu.
Światowa premiera filmu miała miejsce 2 października 2008 roku na festiwalu Artivist, a dwa dni później został udostępniony bezpłatnie w Internecie. Ostatnia częśc cyklu — Zeitgeist 3 Moving forward, koncentruje swoją uwagę na technologii, ludzkich zachowaniach i naukowym racjonaliźmie. Seria Zeitgeist (niem. duch epoki) Petera Josepha jest bez wątpienia jednym z najważniejszych i najlepszych filmów tego rodzaju, dążących do zmiany ludzkiego światpoglądu w stronę nowego modelu społeczeństwa i ekonomii. Z drugiej strony, filmy z serii Zeitgeist mają wielu przeciwników, oskarżając reżysera o tani populizm i naukową nierzetelność. Podstawowym elementem programowym Ruchu Zeitgeist jest doprowadzenie do możliwie najpłynniejszego przejścia od obecnej, nastawionej na materialny zysk i konsumpcjonizm cywilizacji do bezpieniężnej, opartej na współpracy ludzi między sobą oraz ze swoim środowiskiem gospodarki opartej na zasobach. Wśród elementów idei promowanej przez Ruch Zeitgeist jest: zastąpienie ludzkiej pracy poprzez automatyzację, zarządzanie odbywające się poprzez kolektywną współpracę społeczeństwa wspomaganą przez zaawansowane systemy cybernetyczne.
………….
16.02.2014 | Więcej: Zeitgeist Polska FB

Wizja świata bez wojen, głodu, przemocy i nienawiści. ZEITGEIST 2: Addendum — film dokumentalny
2 votes, 4.00 avg. rating (83% score)

..........................................................
EPRAWDA — włącz newsletter | wynajmij redaktora
[2] Komentarze
  1. Historia pokazuje, że człowiek który staje się w czymś dobry, który realizuje się w tym co tkwi w jego naturze, w naturalnym odruchu chce się tym dzielić z innymi, obdarować tym świat. Leonardo, Tesla, Sokrates czy Platon. Jeśli chodzi o systemy społeczne bez pieniędzy, to tacy Indianie, Aborygeni czy inne kultury i ludy na przestrzeni dziejów doskonale obchodziły się bez pieniędzy i abstrakcyjnego systemu wartościowania

    • Historia pokazuje, że człowiek to gatunek drapieżny i stadny, który walczy o pożywienie z osobnikami swojej własnej rasy. Współcześnie nie używamy już maczug i kamieni ale wyrzutni rakiet naprowadzanych laserowo. Mamy takie geny i nie zmienimy tego. Przemoc jest wpisana biologicznie w ludzkie geny.

Co o tym sądzisz?

Komentarz może nie być widoczny od razu.
Prosimy poczekać cierpliwie na moderację.
Obrażliwe wypowiedzi będą usuwane.