Zbierasz więc deski z szalunku, szmaty, cztery puste i jeden baniak z resztką wody. Dużo piliście. Ciężka robota. Gorąco. Czubkiem języka dotykasz spierzchniętych warg. Gęsta ślina, zaprawiona gorzkim osadem z wypalonych papierosów, zalepia ci gardło.
Wspomnienia bolą. Sesja czwarta
Ale proszę popatrzeć, co zrobiono z centrum miasta. Niegdyś wielkie przestrzenie, zieleń, kasztanowce, bzy. A teraz? Przepraszam za wyrażenie, Manhattan dla ubogich. Przecież to aż po oczach bije.
JEDEN PROCENT — film dokumentalny
Temat jest niezwykle nośny i kontrowersyjny — pieniądze, czyli życie bogaczy i biedaków. Film składa się z kilkunastu wypowiedzi ludzi związanych z najbogatszymi elitami finansowymi Ameryki.
Codziennie ten sam obrazek — białe płótno na sztalugach
Miała bzika na punkcie pędzli: musiały być najlepszej jakości. Nie kupowała ich zwyczajnie w sklepie, ale zamawiała i sprowadzała z zagranicy, albo odkupywała od ranomowanych malarzy.
To nie zabrzmi romantycznie, ale rysowanie to męka
Jest uznaną graficzką i ilustratorką młodego pokolenia, pomysłodawczynią i koordynatorką Pogotowia Graficznego. Przeraża ją praca na etacie, dlatego jest freelancerem.
Niewyparzona Pudernica — wywiad
Przylgnęło do niej określenie wiejska blogerka. Wystąpiła w kilku programach telewizyjnych. Rozpisywała się o niej prasa. Uwielbia mówić i pisać. Od kilku lat prowadzi popularnego bloga.
Opowiem ci bajkę o delfinach, które zmieniają się w rekiny
Kliknij, opowiem ci bajkę. O turkusowej lagunie, o hamaku rozpiętym między palmami, o delikatnej bryzie pieszczącej opalone ciało. O rajskiej wyspie. O błysku w oczach żony. O kokosie w jej dłoniach.
Amsterdam. Praga. Teneryfa — miniatury
Tego jesiennego wieczora, kiedy mój miesięczny pobyt w Holandii dobiegał końca, postanowiłam włączyć aplikację Couchsutfing, która ma opcję oznajmiania światu, że che mi się pić.
SNOWDEN: DEMASKATOR CZY SZPIEG? — film dokumentalny
Zamiast smartfonów posługuje się zwykłymi telefonami komórkowymi. Jako pierwszy ujawnił fakt, że anonimowość to mit i każdy człowiek może być inwigilowany.
Sztuczna inteligencja (AI) — człowiek kontra maszyna
Według raportu badaczy z Oxfordu, od 2024 roku sztuczna inteligencja będzie tłumaczyć j. obce. Lepiej od ludzi pisać szkolne eseje w 2026 roku, a bestselerowe powieści już w 2049 roku.
Małe prozy o wielkim Miszczu
Zza pazuchy wyjął reklamówkę. Żółtą, z „Biedronki” chyba. W reklamówce była butelka w biały papier owinięta. Wyglądała jak kobieta w papierowej sukni. Powoli ją rozbierał, wolno, wolniuteńko, jak najczulszy kochanek…
Humanista i dokumentalista
Autor skupia się na człowieku. Nawet kiedy fotografuje morderców, to unika ich oceny moralnej, jakby chciał zrozumieć motywy ich zbrodni. Gwatemala, Honduras czy Meksyk to miejsca, gdzie czuje się jak u siebie.
Dziś prawdziwych przyjaciół już nie ma
Przed wami niepublikowane opowiadanie z debiutanckiej książki Sebastiana Markiewicza. Autor jest mistrzem szczegółu, natężenia emocji i metafizycznego klimatu. Znakomicie władający językiem.
Ekonomiczna moralność — duch naszych czasów
Twórczość stała się częścią przemysłu — stanowi jego wiodący produkt. Twórca zaś dołączył do szczurzego stada szybkich zarobkiewiczów i przekwalifikował się na fabrykanta kiczu.
Zakazana roślina, czyli (prawie)wszystko o konopiach indyjskich
Kiedy przeczytasz ten post, zrozumiesz, dlaczego tej rośliny tak bardzo nienawidzą wielkie koncerny farmaceutyczne i dlaczego prywatna uprawa marihuany medycznej jest ciągle zabroniona.
Największy celebryta światowej sztuki
Naraził się władzom, nazywając chińskich przywódców “gangsterami”. Tworzy wysmakowaną intelektualnie sztukę konceptualną. Jedną z jego najbardziej znanych prac jest instalacja “Sunflower seeds”.
PAJĘCZA SIEĆ. DRUGIE IMPERIUM BRYTYJSKIE — film dokumentalny
Dokument w reżyserii Michaela Oswalda opowiadający o sposobie, w jaki Wielka Brytania osiągnęła status globalnej potęgi finansowej, ukrywając połowę światowego bogactwa.
Samobójstwa znanych pisarzy [dla ludzi o mocnych nerwach]
Każda książka ma swoją niepowtarzalną historię. Literatura to czasem odpowiedź autora na pytanie: żyć czy umrzeć? Aleja samobójczych pisarzy, poetów i literatów usłana jest wielkimi nazwiskami.
To nie są czasy błyszczących poetów — wywiad
Ostatnio ważne jest zaangażowanie — mimo poczucia niszowości, poetki i poeci chcą zmienić zmierzający do upadku świat, interweniować, wpływać na system.
Dziewięć obrazów Małgorzaty Lazarek
Była grafikiem. Rysowała dla Gazety Wyborczej, Twojego Stylu, Newsweeka. Malowała obrazy olejne, aż wymalowała Obraz Roku 2008. Lubi faktury, efekty, pociąga ją oszczędny minimalizm.