Dax w Minusy

Inwestorzy we wtorek skupiają się na różnych danych gospodarczych z Niemiec i USA. Pierwsze dane pojawiły się już rano.

Dax rozpoczął drugi dzień handlowy tygodnia od strat. Po zamknięciu poniedziałku na poziomie 18 608 punktów, co oznaczało wzrost o 0,6 procent, we wtorek po południu spadł o 0,8 procent do 18 465 punktów.

Negatywne impulsy nadeszły z USA. Na Wall Street główne indeksy nie znalazły wspólnego kierunku. Rozczarowujące dane gospodarcze z USA zaszkodziły tamtejszemu rynkowi. Jednak ryzyko gwałtownego spadku kursów zmniejszyło się, jak pokazują wyniki ankiety Handelsblatt dotyczącej sentymentu wokół Dax.

We wtorek inwestorzy zwracają uwagę między innymi na zamówienia w przemyśle USA oraz liczbę wolnych miejsc pracy. Liczą na dodatkowe wskazówki, kiedy Rezerwa Federalna USA (Fed) może obniżyć stopy procentowe. Obecnie eksperci przewidują taki krok na wrzesień.

Według analityków wzrost zamówień w kwietniu w porównaniu do poprzedniego miesiąca zmniejszył się o ponad połowę, do 0,6 procent. Jednocześnie liczba wolnych miejsc pracy spadła o około 100 000 do 8,36 miliona.

We wtorek pojawiły się również dane gospodarcze dla Niemiec. Federalna Agencja Pracy opublikowała swoje dane za maj. Liczba bezrobotnych w Niemczech spadła w ubiegłym miesiącu w porównaniu do kwietnia o 27 000 do 2,723 miliona. To o 179 000 bezrobotnych więcej niż rok temu. Stopa bezrobocia spadła w porównaniu do kwietnia o 0,2 punktu procentowego do 5,8 procent.

Ożywienie wiosenne na rynku pracy rozwija się więc nadal powoli. Już w kwietniu liczba bezrobotnych z powodu osłabienia gospodarki spadła w porównaniu do poprzedniego miesiąca tylko nieznacznie, o 20 000 do 2,750 miliona. W porównaniu do roku poprzedniego było nawet o 164 000 więcej osób bez pracy. Stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 6,0 procent.

Prognozy wskazują, że poprawa na rynku pracy nie jest na razie w zasięgu wzroku. Indeks BA-X Federalnej Agencji Pracy, wskaźnik zapotrzebowania na siłę roboczą w Niemczech, pozostał w maju niezmieniony, ale znacznie poniżej poziomu z poprzedniego roku.

Również barometr rynku pracy Instytutu Badań nad Rynkiem Pracy i Zawodami w Norymberdze wskazuje na stonowane perspektywy. Opiera się on na ocenach wszystkich niemieckich urzędów pracy dotyczących rozwoju sytuacji w nadchodzących trzech miesiącach