Novavax wzrasta na fali dobrych wyników kwartalnych i miliardowej umowy z Sanofi

W pierwszym kwartale 2024 roku przychody Novavax wzrosły do 94 milionów dolarów amerykańskich z 81 milionów dolarów w analogicznym okresie poprzedniego roku. Ponadto, firma znacznie zmniejszyła swoje straty netto – z 294 milionów do 148 milionów dolarów. Spadek strat jest wynikiem m.in. obniżenia wydatków na badania i rozwój do 93 milionów dolarów, w porównaniu do 247 milionów dolarów rok wcześniej, co obejmowało zmniejszenie kosztów produkcji i badań klinicznych.

John C. Jacobs, prezes i dyrektor generalny Novavax, skomentował: „Jestem dumny z postępu naszej firmy w tym kwartale, kiedy kontynuujemy promowanie naszej szczepionki przeciwko COVID-19 na nadchodzący sezon szczepień 2024-2025 oraz planujemy wprowadzenie naszego programu grypy w fazie trzeciej badan klinicznych oraz samodzielnego programu przeciwko grypie w drugiej połowie tego roku.”

Współpraca z Sanofi
Novavax ogłosił, że podpisano współwyłączne porozumienie licencyjne z francuskim koncernem farmaceutycznym Sanofi, aby od przyszłego roku wspólnie sprzedawać szczepionkę przeciwko COVID-19 Novavax i rozwijać szczepionki kombinowane m.in. przeciwko koronawirusowi i grypie. Jak wyjaśniono w komunikacie prasowym, umowa ta wzmacnia bilans i pozycję cashflow firmy, umożliwiając Novavax większe skupienie na badaniach i rozwoju oraz rozbudowę portfolio w celu przyspieszenia wzrostu i generowania długoterminowej wartości dla akcjonariuszy.

Znaczenie umowy dla Novavax
W ramach porozumienia Sanofi wpłaci na początek 500 milionów dolarów jako płatność zaliczkową oraz do 700 milionów dolarów w zależności od osiągniętych kamieni milowych w procesie rozwoju, zatwierdzenia i wprowadzenia na rynek. Dodatkowo, Sanofi nabył będzie udziały stanowiące mniej niż pięć procent w Novavax, której całkowita kapitalizacja rynkowa obecnie wynosi zaledwie 627,6 milionów dolarów.

W wywiadzie dla amerykańskiego kanału „CNBC”, Jacobs wyjaśnił, że porozumienie umożliwi Novavax zniesienie ostrzeżenia o „trwającym ryzyku biznesowym”, które po raz pierwszy zostało wydane w lutym 2023 roku w związku z wątpliwościami co do zdolności operacyjnej firmy.

Reakcja na akcje Novavax
Inwestorzy z entuzjazmem zareagowali na te wieści, co spowodowało gwałtowny wzrost notowań akcji Novavax notowanych na NASDAQ – jeszcze przed otwarciem rynku akcje te wzrosły o imponujące 56,38 procent, osiągając poziom 6,99 dolarów.